Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Panna Cota me luleshtrydhe, ja si mund ta bëni në shtëpi

Postuar: 05/11/2018 - 12:51

Koha e përgatitjes: 25 min –          Koha e gatimit: 15 min

Përbërësit:

1 litër qumësht

100 gr sheqer

100 gr xhelatinë

Gjalpë

1/2 karrotë

50 gr xhinxher

1/2 gotë verë e kuqe

1 luleshtrydhe (e ndarë në 4 pjesë)

Udhëzimet:

1-Në një tenxhere vendosni për të zierë dy gota qumësht.

2-Shtoni sheqerin dhe teksa i trazoni shtoni xhelantinën.

3-I përzieni mirë dhe kaloni tri lugë nga masa që sapo përgatitët në një gotë.

4-Ndërkohë në një tigan tjetër skuqni pakon e gjalpit .

5-Shtoni karrotat, xhinxherin dhe sheqerin.

6-Trazojini mirë dhe shtoni verën.

7-Tani kaloni pak nga masa që përgatitët tek gota prej qelqi.

8-E fusni në frigorifer dhe e lini për 15-20 minuta.

9-Sipër i vendosni luleshtrydhen për dekor.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/03/2019 - 10:48

Gatimet me mish pule janë të lehta, të shijshme e të shëndetshme.

Mishi i pulës nuk ka përse të jetë një gatim i thjeshtë dhe i rëndomtë.

Postuar: 17/03/2019 - 20:34

Kjo recetë do t’ju ofrojë shijen më të përkryer dhe të lehtë që keni provuar.

Postuar: 14/03/2019 - 18:17

Përbërësit për një tavë me diametër 24-26 cm:

Postuar: 14/03/2019 - 12:19

Kjo ëmbëlsirë e thjeshtë dhe me shije të mrekullueshme i ka rrënjët në traditën e lashtë Arbëresh

Postuar: 14/03/2019 - 07:55

Shija dhe aroma e kulaçit të sapo pjekur nuk zhgënjen asnjëherë për të sjellë pranë tryezës të gj

Postuar: 13/03/2019 - 12:23

Një studim i fundit mbi efektet e makaronave, nxjerr në pah një tjetër të vërtetë.

Postuar: 12/03/2019 - 12:04

Pjatë vërtet e mirë dhe e përzemërt, perfekte për ditë të veçanta.