Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Patate të mbushura me djathë dhe salcë kosi

Postuar: 15/05/2018 - 18:06

Kur s’keni kohë të gatuani receta të gjata, mund ta kënaqni familjen tuaj edhe me një recetë të shpejtë, por të shijshme si kjo e patateve të mbushura

Përbërësit:

 • 4-6 patate mesatare
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 lugë çaji kripë
 • 2 lugë gjelle gjalpë i shkrirë
 • 3 kupa djath çedar i grirë
 • 6 feta proshutë
 • 1 kupë salcë kosi
 • ¼ kupe qepë të njoma të grira

Përgatitja:

 • Parangrohni furrën në 200 gradë. Patatet e lara mirë dhe të thara lyejini me një furçë me vaj ulliri dhe bëjuni disa prerje me thikë në lëkurë. Piqini për 30-45 minuta ose derisa të jenë zbutur.
 • Kur patatet të jenë ftohur aq sa mund t’i duroni në dorë, pritini përgjysmë në sens gjatësie. Më pas hiquani meset me lugë duke u lënë mure me trashësi 1 cm. Rikthejini në letrën e pjekjes.
 • Spërkatini me kripë dhe kalojuni një furçë gjalpë të shkrirë. Pastaj mbushini me djathin e grirë dhe proshutën. Futini në furrë për 6-8 minuta, derisa të shkrijë djathii.
 • Në fund shtoni salcën e kosit dhe qepët e njoma të grira dhe shërbejini të nxehta!

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 3

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/05/2018 - 12:01

Përbërësit
1 pako makarona spageti Garofalo
2 kuti ragu (360 gr) të gatshme Star
2 domate mesatare
1 lgj pure domate Star
2 lgj vaj ulliri 
1 koncentrat pule Gallina Blanca
1 lk sheqer, kripë, piper i zi

Postuar: 24/05/2018 - 10:47

1 pako peta për bakllava
300 gr djathë të shkrirë (maskarpone)
300 gr hurma Arabie
1 bustinë vanilje
200 gr gjalpë

Postuar: 24/05/2018 - 09:19

100 gr biskota me kafe
30 gr gjalpë
300-400 gr luleshtrydhe
200 gr salcë kosi
200 gr krem djathi (Filadelfia)
200 gr pana ëmbëlsire

Postuar: 23/05/2018 - 19:34

Kjo tortë greke me arra është shumë e pasur dhe nëse shoqërohet me kafe, verëra, liker e çaj të ftohtë, shijon më shumë!

Përbërësit për 6 persona:

Postuar: 23/05/2018 - 14:16

500 gr kërpudha
Kripë, piper i zi
1 kg miell 
3-4 qepë të njoma
½ gotë verë të bardhë
1 lgj mustardë
1 lgj majdanoz

Postuar: 23/05/2018 - 13:52

4 kokrra vezë
150 gr sheqer 
150 gr gjalpë ambienti
1 lç pluhur pjekës
250 gr miell 
3 lgj kakao

Postuar: 23/05/2018 - 13:20

1 pako peta
3-4 speca të kuq
7 kremviçe
150 gr djathë dhie
150 gr djathë kaçkavall
Kripë, piper i zi
1 kokërr vezë