Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pispili me presh

Postuar: 10/07/2018 - 11:10

Një recetë tradicionale shqiptare, shumë e shijshme dhe e lehtë në përgatitje

Përbërësit

3 presh

500 gr miell misri

300 gr djathë i bardhë

3 vezë

1 gotë kos

1 lugë sodë

vaj ulliri

kripë

piper

Përgatitja

Prejini preshtë në feta të holla. Skuqini për disa minuta në një tigan me vaj, kripë dhe piper.

Në një tas mesatar shtoni vezët dhe rrihini me një rrahëse kuzhine. Shtoni 1 gotë kos, kripë, vaj ulliri. Hidhni 1 lugë çaji sodë, miellin e misrit dhe përziejini mirë.

Kombinoni preshtë me djathin e bardhë. Shtoni gjysmën e brumit në një tavë. Hidhni mbi të masën me presh dhe djathë. Shtoni brumin e mbetur.

Piqeni në temperaturën 200 gradë Celcius për 30 minuta.

Vendosni 2 copa në një pjatë për servirje dhe dekorojini me majdanoz.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 9

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/11/2018 - 15:19

Një recetë fantastike, e cila vendos ndonjëherë amvisat përballë sfidës nëse do ta përgatisin apo jo ashtu siç duhet.

Postuar: 16/11/2018 - 19:40

Supa me hudhra dhe qepë është një recetë perfekte për të rritur mbrojtjen e trupit.

Postuar: 16/11/2018 - 15:49

Sot do të sjellim recetën e disa ëmbëlsirave me origjinë nga Savona e Gjenova të quajtura golobet

Postuar: 16/11/2018 - 15:39

Për të gjithë ju që jeni kuriozë të përgatisni vetëm masën e pandispanjës, me shurupin sipër, ju

Postuar: 16/11/2018 - 13:09

Marinimi përdoret për ta zbutur dhe për t’i dhënë akoma dhe më shumë shije mishit.

Postuar: 15/11/2018 - 14:57

Furra nuk është e domosdoshme për të përgatitur kekun tuaj të preferuar.

Postuar: 13/11/2018 - 13:36

Një recetë speciale e pulës së pjekur me disa përbërës fantastik që lehtë gjenden në kuzhinë e që