Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pite me patate

Postuar: 19/06/2018 - 08:03

Përbërësit

500 gr miell

2,5 decilitra ujë

80 gr gjalpë

2 kokë qepë

800 gr patate

0,5 decilitra vaj

kripë

biber

Hapat
1 -Në një enë të thellë bashkohen mielli, uji, pak kripë dhe brumi ngjishet me dorë derisa të fillojë të ndahet nga gishtërinjtë.

2-Brumi ndahet në dy kuleç, kuleçtë lihen të pushojë 20 minuta.

3-Qepët qërohen dhe priten në katrorka, qërohen edhe patatet por ato grihen trash nerende.

4-Në pak vaj kaurdisen qepët, e pastaj shtohen patatet dhe mëlmesa sipas shijës, patatet kaurdisen derisa të zbuten.

5-Kuleçtë e brumit t’hollohen dhe lyhen me gjysmën e gjalpit, lihen të pushojnë edhe 2 minuta, peta zgjatet me dorë nga të gjitha anët.

6-Në petën e shtrirë derdhet gjysma e mbushjës së përgatitur dhe me sofravez mbështillet peta.

7-Kjo procedurë përsëritet edhe një herë, tava e rrumbullakët lyhet me pak gjalpë dhe petët e mbushura palosen në formë të rrumbullakët.

8-Pitja piqet derisa të skuqet, në furrën e nxehtë në temperaturë 200 gradë celsius.

9 –Ju bëftë mirë!

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 34

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/11/2018 - 19:40

Supa me hudhra dhe qepë është një recetë perfekte për të rritur mbrojtjen e trupit. Në fakt të dy përbërësit janë të pasur me vitamina, minerale dhe antioksidantë.

Postuar: 16/11/2018 - 15:49

Sot do të sjellim recetën e disa ëmbëlsirave me origjinë nga Savona e Gjenova të quajtura golobet

Postuar: 16/11/2018 - 15:39

Për të gjithë ju që jeni kuriozë të përgatisni vetëm masën e pandispanjës, me shurupin sipër, ju

Postuar: 16/11/2018 - 13:09

Marinimi përdoret për ta zbutur dhe për t’i dhënë akoma dhe më shumë shije mishit.

Postuar: 15/11/2018 - 14:57

Furra nuk është e domosdoshme për të përgatitur kekun tuaj të preferuar.

Postuar: 13/11/2018 - 13:36

Një recetë speciale e pulës së pjekur me disa përbërës fantastik që lehtë gjenden në kuzhinë e që

Postuar: 10/11/2018 - 11:04

Supë me bizele dhe spinaq është ajo çka i duhet trupit tuaj këto kohë.