Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pulë me salcë domate shoqëruar me spageti

Postuar: 21/07/2018 - 18:20

4 racione pule

kripë, piper, 1-2 lgj miell

1 qepë mesatare

1-2 thelpinj hudhër

1 karrotë, 3-4 domate

4 lgj vaj ulliri

1 gjethe dafine

1 degë rozmarinë

½ gotë verë të bardhë

1 pako makarona

150 gr djathë të verdhë

Fillimisht pudrosim pulën me kripë, piper të zi dhe pak miell. Në një tigan me bazë të gjerë kaurdisim nga të gjitha anët racionet e pulës.

Më pas shtojmë qepën dhe hudhrën të grirë imët si dhe karrotat të prera në feta të holla.

I kaurdisim për 2-3 minuta në temperaturë të lartë dhe më pas e shuajmë gatimin me verë të bardhë.

Sapo alkooli të avullojë shtojmë domatet të prera në kubikë dhe 1 gotë ujë.

Ulim temperaturën dhe e lemë gatimin të ziejë për 30 minuta në temperaturë të ulët.

E rregullojmë në fund me pak sheqer, kripë, piper, rozmarinë dhe një gjethe dafine.

Ndërkohë kemi vendosur makaronat të ziejnë aldente dhe i servirim pudrosur me djathë kaçkavall shoqëruar me pulën me salcë domate.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/08/2018 - 23:21

Kur përgatitni mish viçi në këtë mënyrë, e gjitha që ju mbetet është që të zgjidhni, salcë të mirë, pikante, ta shërbeni dhe ta shijoni!

Përbërësit:

– 2 copë ramstek

– 1 lugë erëza

Postuar: 14/08/2018 - 22:48

Përbërësit

6 kokrra patate

300 gr djath të verdhë

200 gr pançetë

Postuar: 14/08/2018 - 22:45

Përbërësit

4-5 kunguj të njomë

1 kokërr vezë

300 gr djath të bardhë

Postuar: 14/08/2018 - 22:42

Përbërësit

1 kg mish qingji (pjesa e kofshës)

2 thelpinj hudhër

Postuar: 13/08/2018 - 22:01

Patëllxhani është një perime që bie gjithmonë në sy në stendat e fruta perimeve në kryeqytet dhe

Postuar: 13/08/2018 - 21:57

Përbërësit

2 gota miell

1 bustinë pluhur pjekës

2-3 gotë sheqer

Postuar: 12/08/2018 - 16:56

Të shijshme, të lehta, të ëmbla e të kripura, krepa ka rrëmbyer zemrat e gjithë shqiptarëve me sh