BREAKING NEWS

Ilir Meta plas bombën: Basha ka bërë dopio lojë me marrëveshjen e detit me Greqinë

Ilir Meta plas bombën: Basha ka bërë dopio lojë me
x
BREAKING NEWS

Basha flet për përjashtimin e Berishës: Një vendim i pashmangshëm për dy arsye të rëndësishme

Basha flet për përjashtimin e Berishës: Një vendim i
x
BREAKING NEWS

30 qershori legjitim, Meta: Vendimin për zgjedhjet në 6 bashki do ta jap kur të...

30 qershori legjitim, Meta: Vendimin për zgjedhjet në 6 bashki do ta
x
BREAKING NEWS

Blendi Gonxhe del me njoftimin e rëndësishëm: Para 31 dhjetorit duhet të dorëzoni këto dokumente

Blendi Gonxhe del me njoftimin e rëndësishëm: Para 31 dhjetorit
x
BREAKING NEWS

Rama jep lajmin fantastik, zbulon shumën e lekëve bonus për pensionistët për vitet 2022-2024

Rama jep lajmin fantastik, zbulon shumën e lekëve bonus për
x
BREAKING NEWS

Rritet numri i rasteve të reja, Ministria e Shëndetësisë: Në 24 orët e fundit ka humbur jetën 3 qytetarë në Shqipëri

Rritet numri i rasteve të reja, Ministria e Shëndetësisë:
x
BREAKING NEWS

Detaje të reja nga ekzekutimi i Pashko Ujkës/ 30 mijë euro u bënë shkak, si e vrau 20-vjeçari ish-deputetin, cili ishte roli i bashkëpunëtorit në atentat

Detaje të reja nga ekzekutimi i Pashko Ujkës/ 30 mijë euro u
x
BREAKING NEWS

Mbyllen hetimet, SPAK i jep goditjen e fundit Enkelejda Hoxhës dhe Aldo Tabakut, zbardhet vendimi

Mbyllen hetimet, SPAK i jep goditjen e fundit Enkelejda Hoxhës dhe Aldo
x

Guzhinë

Qofte me mish pule në furrë, receta më e veçantë që keni provuar ndonjëherë

Qofte me mish pule në furrë, receta më e veçantë

Qoftet janë gjithnjë një ushqim shumë i preferuar.

Të buta dhe plot lëng, kanë një variacion gatimesh dhe shijesh.

Në traditën shqiptare janë të njohura si kërnackat e Korçës apo qoftet e vogla e të rrumbullakëta të zakonshme.

Të lehta dhe me shumë shije, qoftet me pulë mund të gatuhen në furrë dhe janë një kënaqësi e vërtetë për t’u ngrënë.

Këtë gatim mund ta përgatisni në shumë pak kohë dhe me shumë pak përbërës.

Ndiqni hap pas hapi më poshtë përgatitjen e kësaj recete të mrekullueshme.

Përbërësit

200 gr gjoks pule

100 gr gjizë

1 vezë

1 lugë gjelle vaj ulliri

1-2 feta të thekura të grirë

Përgatitja

Merrni mishin e pulës dhe grijeni në mikser derisa të përfitoni një masë si mishi i grirë.

Në një enë vendosni mishin e grirë të pulës, vajin e ullirit, gjizën, vezën dhe pak kripë.

Me ndihmën e një piruni fillimisht filloni të përzieni të gjithë masën e më pas mund t’a punoni edhe me dorë.

Kur të shihni që mishi është lidhur me përbërësit e tjerë filloni me përgatitjen e formave.

AgroWeb ju këshillon të formoni toptha të vegjël të rrumbullakët, por ju mund të zgjidhni t’i gatuani në mënyrën që dëshironi.

Pasi të keni formuar të gjithë qoftet mund t’i lyeni ato me pak thërrime buke të thekur në mënyrë që të mos ngjisin.

Sigurohuni që këto thërrime të jenë të bluara mirë.

Ju mund t’i blini apo t’i bluani vetë në mikser.

Më pas vendosini qoftet njëra pas tjetrës në një tavë të shtruar me letër pjekje.

Futeni tavën në furrë dhe piqini qoftet në temperaturë 200 gradë për 20-25 minuta.

Më pas mund t’i shërbeni qoftet tuaja si shoqëruese në çdo vakt.