BREAKING NEWS

“Po e ndaj me ju këtë ngjarje shokuese”, Sazan Guri zbulon bisedën e ‘frikshme’: Funeral falas dhe mbi 1 milion lekë nëse e regjistron vdekjen me COVID-19

“Po e ndaj me ju këtë ngjarje shokuese”, Sazan Guri zbulon
x

Guzhinë

Qofte me patate dhe qepë të njoma, receta e thjeshtë që mund ta bëni me fëmijët këtë të dielë

Qofte me patate dhe qepë të njoma, receta e thjeshtë që mund

Qoftet janë të mirëpritura gjithmonë, për të gjithë! Mirëpo, që mos të rëndohemi shumë duhet të provojmë këtë variant të tyre me perime dhe erëza të freskëta! Nëse vërtet nuk bëni dot pa mish mund t’I shoqëroni me një fileto mishi të bardhë, osa sallatë. 

Koha e përgatitjes - 20 minuta

Përbërësit për 4 persona: ● 6 patate të mëdha ● 2 qepë të njoma ● 2-3 lugë miell ● 1 vezë ● vaj kikiriku për t’i skuqur ose atë që keni ju

Përgatitja: Patatet e qëruara i grijmë me rende me vrima të mëdha, qepët i grijmë shumë imët me thikë. Patatet, bashkë me qepët e grira, i shtrydhim mirë me dorë për t’u kulluar lëngun dhe i hedhim në një tas ku shtojmë vezën, miellin, kripë e piper dhe i përziejmë mirë. Marrim pak nga brumi dhe me dorë u japim formë të sheshtë, gati 1 cm të trashë. I skuqim në tigan me vaj të nxehtë për pak minuta në të dyja anët. I shoqërojmë me sallatë jeshile ose si kontorno për pjata me mish.