Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Receta e shijshme e përgatitjes së karameleve Zana në shtëpi (Do t’i dashuroni)

Postuar: 07/12/2018 - 12:28

Dikur ishin ëmbëlsirat më magjepsëse për fëmijë e të rritur. Por ashtu si dikur edhe sot, karamelet Zana mbeten të veçanta dhe me shije të mrekullueshme duke tërhequr nepsin e kujtdo.

Ju sjellim më poshtë recetën fantastike të përgatitjes së këtyre karameleve unike krejt lehtë në shtëpi.

Përgatitja e karameleve zana në shtëpi

Përbërësit

Gjysmë gote me ujë

400 g sheqer

Gjysmë luge çaji me vanilje

1 kuti me qumësht të kondesuar (qumësht panda)

300 g mjaltë (jo i ngurtë ose i fortë)

12 lugë gjelle me gjalpë të zbutur

1 lugë çaji me kripë

Përgatitja

Në një tas të madh, ju udhëzojmë të bashkoni ujin, sheqerin, vaniljen dhe përzjejeni masën derisa ajo të jetë homogjene.

Kokrrizat e sheqerit duhet të jenë tretur para se të shtoni mjaltin, qumështin panda dhe gjalpin.

Kalojeni përbërjen në një tenxhere dhe vendoseni në zjarr të ngadaltë.

Ju këshillojmë që të tregoni kujdes dhe të përzjeni gjatë gjithë kohës me një tel kuzhine. Kështu masa nuk do të ngjitet në fundin e tenxheres.

Masa do të fillojë të trashet dhe të marrë një ngjyrë të artë.

Tenxheren duhet ta lini në zjarr derisa masa të ketë valuar.

Për të kuptuar që përzjerja është gati, merrni një tas të vogël me ujë të ftohtë.

Merrni me një lugë pak nga masa e formuar dhe futeni në tasin me ujin e ftohtë. Pasi të jetë ftohur shtypeni me dorë, karameli duhet të jetë i plotë por jo i fortë.

Ngjyra do të jetë ajo tipikja e karameleve të dashura që jemi mësuar.

Hiqeni nga zjarri dhe vazhdoni ta përzjeni dhe për 5 minuta të tjera. Kështu do të lejoni që nxehtësia e tenxheres të mos vazhdojë të ndikojë tek fortësia e karamelit.

Në një tavë vendosni një letër kuzhine, ajo do të mundësojë lehtësi për heqjen e karamelit, kur ai të jetë ngurtësuar.

Masën që përgatitët hidheni në tavë dhe hapeni me një lugë në mënyrë që të krijohet një shtresë e barabartë në trashësi.

Lëreni që të ftohet në temperaturë ambienti përreth 2 orë.

Më pas hiqeni karamelin nga tava duke kapur anët e letrës së kuzhinës.

Me një thike priteni në format karakteristike katrore të karameleve Zana.

Mjafton t’i vendosni të gjitha në një pjatë dhe t’i shijoni me familjen dhe të afërmit.

Për t’i ruajtur, ju sugjerojmë që t’i mbështillni me qese kuzhine. Në këtë formë do të qëndrojnë për dy ditë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/05/2019 - 10:47

1 kg spinaq

400 gr petë të gatshme

11 vezë

250 gr djathë

100 gr parmezan

1 kokë qepë

 miell

majdanoz

50 gr margarinë

Postuar: 09/05/2019 - 09:04

Kjo bukë është pjesë e kuzhinës izraelite dhe përgatitet vetëm me miell dhe ujë.

Postuar: 22/04/2019 - 18:47

Mishi i grirë nuk është përbërësi i vetëm kryesor i qofteve !

Postuar: 19/04/2019 - 22:35

Sikurse disa çajra të tjerë bimorë, që kanë veti të mira për shëndetin e njeriut, edhe çaji i zi

Postuar: 19/04/2019 - 14:57

Nëse ka një kërkesë drejt nënave apo gjysheve për të gatuar diçka të mirë e të shijshme, padyshim

Postuar: 16/04/2019 - 12:44

Qoftet janë gjithnjë një ushqim shumë i preferuar.

Postuar: 09/04/2019 - 09:27

Omleta është një ndër ushqimet më të shijshme që ju shoqëron çdo mëngjes dhe ka me dhjetëra mënyr