Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Receta e supës së thjeshtë dhe të veçantë të tortelinit

Postuar: 06/09/2018 - 22:15

Një mënyrë ndryshe për të gatuar tortelinit. Nuk keni pse të lodheni me fëmijët për t’i ulur në tryezë, pasi me këtë recetë ato do të vijnë vetë, gjithë dëshirë.

Përbërësit:

Një pako tortelini

2 thelpinj hudhër

3 lugë gjalpë

2 gjethe selino

1 karotë

gjysmë qepe

2 lugë gjelle majdanoz i grirë

Një koncentrat pule

4 gota ujë

½ lugë çaji piper

2 lugë gjelle djathë i grirë

Përgatitja:

Në një tigan shtojmë gjalpin të shkrihet në temperaturë të mesme.

Më pas hedhim hudhrën e grirë, selinon, karotën e grirë në kubikë të vegjël dhe qepën. Përziejini dhe përgatitini për rreth 10 minuta.

Shtoni koncentratin e pulës në një tenxhere me ujë. Lëreni të vlojë dhe më pas ulni temperaturën.

Në të shtoni pakon me tortelini. Përziejini herë pas here dhe lëreni të ziejnë për rreth 20 minuta.

Shtoni në tenxheren me tortelini masën e përgatitur me perime dhe më pas majdanozin, piperin dhe kripën.

Lëreni të ziejë edhe për 10 minuta të tjera dhe më pas largojeni nga zjarri. Hidheni në pjata dhe shërbejeni me djathë të grirë. Ju bëftë mirë!

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/05/2019 - 10:47

1 kg spinaq

400 gr petë të gatshme

11 vezë

250 gr djathë

100 gr parmezan

1 kokë qepë

 miell

majdanoz

50 gr margarinë

Postuar: 09/05/2019 - 09:04

Kjo bukë është pjesë e kuzhinës izraelite dhe përgatitet vetëm me miell dhe ujë.

Postuar: 22/04/2019 - 18:47

Mishi i grirë nuk është përbërësi i vetëm kryesor i qofteve !

Postuar: 19/04/2019 - 22:35

Sikurse disa çajra të tjerë bimorë, që kanë veti të mira për shëndetin e njeriut, edhe çaji i zi

Postuar: 19/04/2019 - 14:57

Nëse ka një kërkesë drejt nënave apo gjysheve për të gatuar diçka të mirë e të shijshme, padyshim

Postuar: 16/04/2019 - 12:44

Qoftet janë gjithnjë një ushqim shumë i preferuar.

Postuar: 09/04/2019 - 09:27

Omleta është një ndër ushqimet më të shijshme që ju shoqëron çdo mëngjes dhe ka me dhjetëra mënyr