Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Receta ideale për një ditë plot energji

Postuar: 30/10/2018 - 09:57

Mëngjes me bukë të thekur, vezë, fasule dhe pesto

Koha e përgatitjes: 5 min – Koha e gatimit: 10 min

INGREDIENTËT

4 vezë

Kripë

Piper i zi

3 lugë çaji vaj ulliri

1/2 filxhan domate rrushi

1/2 filxhan fasule të konservuara

1/4 copë salcë pesto

4 feta bukë gruri, e thekur

UDHËZIMET

1-Në një tas të mesëm, rrihni vezët me 1 lugë gjelle ujë dhe ¼ lugë çaji kripë dhe piper.

2-Nxehni 2 lugë çaji vaj në një tigan të madhe mbi ngrohje mesatare.

3-Shtoni domatet dhe fasulet dhe gatuajini 1-2 minuta.

4-Transferojini në një pjatë dhe pastroni tiganin.

5-Nxehni në tigan vajin e mbetur dhe shtoni vezët.

6-Gatuajini deri sa të zbuten 1-2 minuta.

7-Shërbejini vezët me përzierjen e domates, fasuleve dhe pesto, të shoqëruar nga buka e thekur.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/03/2019 - 10:48

Gatimet me mish pule janë të lehta, të shijshme e të shëndetshme.

Mishi i pulës nuk ka përse të jetë një gatim i thjeshtë dhe i rëndomtë.

Postuar: 17/03/2019 - 20:34

Kjo recetë do t’ju ofrojë shijen më të përkryer dhe të lehtë që keni provuar.

Postuar: 14/03/2019 - 18:17

Përbërësit për një tavë me diametër 24-26 cm:

Postuar: 14/03/2019 - 12:19

Kjo ëmbëlsirë e thjeshtë dhe me shije të mrekullueshme i ka rrënjët në traditën e lashtë Arbëresh

Postuar: 14/03/2019 - 07:55

Shija dhe aroma e kulaçit të sapo pjekur nuk zhgënjen asnjëherë për të sjellë pranë tryezës të gj

Postuar: 13/03/2019 - 12:23

Një studim i fundit mbi efektet e makaronave, nxjerr në pah një tjetër të vërtetë.

Postuar: 12/03/2019 - 12:04

Pjatë vërtet e mirë dhe e përzemërt, perfekte për ditë të veçanta.