Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Receta magjike, mish qengji me perime

Postuar: 12/03/2019 - 12:04

Pjatë vërtet e mirë dhe e përzemërt, perfekte për ditë të veçanta.

Kjo recetë është bërë publike nga guzhinieri i famshëm Renato Mekolli.

Përbërësit:

⦁800 gr mish qengji (tul)
⦁1/2 gotë verë e kuqe
⦁50 gr djathë i bardhë
⦁1 kungull jeshil
⦁1 karotë
⦁1 patate
⦁1 qepë
⦁1 domate
⦁1 spec gjelbër
⦁1 patëllxhan
⦁1 qepë e njomë
⦁5 thelpinj hudhre
⦁1 kërcell rozmarine
⦁2 gjethe dafine
⦁1 lugë rigon
⦁Kripë
⦁Piper
⦁Vaj ulliri

Udhëzimet:

1. Presim mishin në kube të mëdha.

2. I skuqim mirë dhe më pas shtojmë perimet e prera në kube, derisa të zbuten.

3. I shuajmë me verën e kuqe dhe shtojmë erëzat dhe 1 litër ujë.

4. E lëmë të ziejë për 1 orë e 30 minuta.

5. E heqim nga zjarri dhe vendosim djathin e bardhë të grirë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/05/2019 - 10:47

1 kg spinaq

400 gr petë të gatshme

11 vezë

250 gr djathë

100 gr parmezan

1 kokë qepë

 miell

majdanoz

50 gr margarinë

Postuar: 09/05/2019 - 09:04

Kjo bukë është pjesë e kuzhinës izraelite dhe përgatitet vetëm me miell dhe ujë.

Postuar: 22/04/2019 - 18:47

Mishi i grirë nuk është përbërësi i vetëm kryesor i qofteve !

Postuar: 19/04/2019 - 22:35

Sikurse disa çajra të tjerë bimorë, që kanë veti të mira për shëndetin e njeriut, edhe çaji i zi

Postuar: 19/04/2019 - 14:57

Nëse ka një kërkesë drejt nënave apo gjysheve për të gatuar diçka të mirë e të shijshme, padyshim

Postuar: 16/04/2019 - 12:44

Qoftet janë gjithnjë një ushqim shumë i preferuar.

Postuar: 09/04/2019 - 09:27

Omleta është një ndër ushqimet më të shijshme që ju shoqëron çdo mëngjes dhe ka me dhjetëra mënyr