Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Receta tradicionale e Elbasanit

Postuar: 10/09/2018 - 15:32

Recetë tradicionale e Shqipërisë së mesme dhe veçanërisht për zonën e Elbasanit

Përbërësit

300 gr mish qengji

1 kokërr vezë

5 gr kripë

10 gr miell

200 gr kos

15 gr oriz

30 gr gjalpë

Përgatitja

Marinoni mishin e qengjit me kripë dhe gjysmën e gjalpit. Piqeni në furrë.

Rrihni pak vezën dhe përziejeni me kosin.

Skuqni me pjesën tjetër të gjalpit miellin.

Hiqeni nga zjarri dhe përziejeni mirë me kosin dhe orizin.

Rregullojeni shijen me kripë. Vëreni mishin në një tavë balte dhe shtoni përzierjen e kosit.

Futeni në furrë dhe piqeni në 180 gradë, derisa sipërfaqja të formojë një kore ngjyrë kafe.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/04/2019 - 22:35

Sikurse disa çajra të tjerë bimorë, që kanë veti të mira për shëndetin e njeriut, edhe çaji i zi ka shumë përfitime për shëndetin.

Postuar: 19/04/2019 - 14:57

Nëse ka një kërkesë drejt nënave apo gjysheve për të gatuar diçka të mirë e të shijshme, padyshim

Postuar: 16/04/2019 - 12:44

Qoftet janë gjithnjë një ushqim shumë i preferuar.

Postuar: 10/04/2019 - 13:44

Problemi që haset më shumë kur mishi i pulës gatuhet në furrë, është se bëhet shumë i thatë.

Postuar: 09/04/2019 - 09:27

Omleta është një ndër ushqimet më të shijshme që ju shoqëron çdo mëngjes dhe ka me dhjetëra mënyr

Postuar: 07/04/2019 - 21:46

E lehtë dhe shumë e shëndetshme.

Postuar: 05/04/2019 - 10:44

Kjo është një pjatë fantastike me bazë vezët dhe perimet.