Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Rizoto me kallamar dhe djathë të butë

Postuar: 08/10/2018 - 15:20

Një pjatë e shpejtë, me pak kalori dhe e lehtë.

Përbërsit:

 • 200 gr oriz për rizoto

 • 500 gr kallamari pastruar

 • 1 qep e vogël

 • 200 gr burrata(llojdjathi i butë)ose mozzarella (mocarela)

 • 700 ml lëng peshku ose vegjetalë

 • 1 pako shafran

 • pak gjalpë

 • pak vaj ulliri

 • kripëdhe piper i zi

 • disa gjethe majdanoz

 • 1 gotë verë e bardhë

Përgatitja:

Grini imët qepën dhe vendoseni të kaurdiset me pak gjalpë të përzierë me vaj ulliri. Prisni dhe kallamarët nërrathë të vegjël dhe shtojni tek qepa. Perzihini dhe kaurdisini së bashku për pak sekonda,shtoni orizin,thekeni paksa dhe shuajeni me verë të bardhë. Kur nuk ndjeni më erën e alkolit filloni shtoni pak nga pak lëng tënxehtë. Kriposeni dhe shtoni  shafranin.Përziheni vazhdimisht duke shtuar herë  pas here lëng.

Kuptohet që është i zjerë plotesisht kur fillon dhe ajkoset. Shtoni majdanozin e grirë imët. Shërbejeni tënxehtë me piper të zi sipër dhe cipat e djathit të butë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/12/2018 - 16:23

Në Spanjë por veçanërisht na Katalonja, një vakt ngrënieje shpeshherë ëështë vetëm bukë, vaj ulliri, domate dhe kripë.
 

Postuar: 18/12/2018 - 15:05

Receta: Kek me kungull dhe çokollatë:

Përbërësit:

4 kokrra vezë

Postuar: 18/12/2018 - 14:31

Receta e parë: Japrakë me lakër turshi

Përbërësit:

1 lakër(turshi)

Postuar: 17/12/2018 - 17:26

Po afrojnë festat e fundvitit dhe ëmbëlsira tradicionale e Krishtlindjes është Panetona.

Postuar: 13/12/2018 - 09:19

Qumështori me petë dhe arra të pjekura është një ëmbëlsirë e mrekullueshme, shija e të cilit ësht

Postuar: 10/12/2018 - 08:27

Nëse ka një recetë të traditës shqiptare që është e plotë në shije, e me të cilën nuk ngopesh asn

Postuar: 09/12/2018 - 10:25

Nëse je një nga njerëzit që nuk ulen kurrë në tavolinë për të ngrënë mëngjes, sepse koha nuk të p