Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sallatë e ftohtë me makarona dhe boronica

Postuar: 23/06/2018 - 22:23

Një sallatë e ftohtë me makarona dhe boronica do t'i japë shijen e munguar tryezave tuaja!

Pjatë freskuese dhe e sezonit, shërbehet e ftohtë, ndaj ndiqni udhëzimet e mëposhtme dhe do ta keni më të lehtë përgatitjen e saj...

Përbërësit:

 • 1 pako makarona (orienchiette)
 • 100 gr boronica
 • një dorë domate qershi të ndara në gjysmë
 • pak borzilok i freskët, i copëtuar
 • lëngu i një kokrre limoni
 • 4 thelpinj hudhre të grira imët
 • 2 lugë vaj ulliri
 • kripë dhe piper për shije

Përgatitja:

 • Gatuani makaronat si zakonisht. Pasi të keni përfunduar, i hidhni në një tas të madh dhe i lini të ftohen.
 • Shtoni boronicat, domatet dhe borzilokun.  
 • Në një tas të vogël përzieni së bashku lëngun e limonit, hudhrat, vajin e ullirit, kripën dhe piperin.
 • Shërbejeni të ftohtë! Ju bëftë mirë!

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 20

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/11/2018 - 15:19

Një recetë fantastike, e cila vendos ndonjëherë amvisat përballë sfidës nëse do ta përgatisin apo jo ashtu siç duhet.

Postuar: 16/11/2018 - 19:40

Supa me hudhra dhe qepë është një recetë perfekte për të rritur mbrojtjen e trupit.

Postuar: 16/11/2018 - 15:49

Sot do të sjellim recetën e disa ëmbëlsirave me origjinë nga Savona e Gjenova të quajtura golobet

Postuar: 16/11/2018 - 15:39

Për të gjithë ju që jeni kuriozë të përgatisni vetëm masën e pandispanjës, me shurupin sipër, ju

Postuar: 16/11/2018 - 13:09

Marinimi përdoret për ta zbutur dhe për t’i dhënë akoma dhe më shumë shije mishit.

Postuar: 15/11/2018 - 14:57

Furra nuk është e domosdoshme për të përgatitur kekun tuaj të preferuar.

Postuar: 13/11/2018 - 13:36

Një recetë speciale e pulës së pjekur me disa përbërës fantastik që lehtë gjenden në kuzhinë e që