Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sallatë me qiqra, ullinj dhe limon

Postuar: 21/06/2018 - 11:35

Si thoni të freskohemi pak? Kjo sallatë me qiqra, ullinj dhe limon është plot e përplot me proteina bimore dhe mund të shërbehet e ftohtë ose e ngrohtë, sipas dëshirës suaj.

Përbërësit:

 • 1 1/2 filxhan qiqra
 • 1/2 filxhan ullinj
 • disa gjethe selinoje
 • 1/2 filxhan speca të kuqe
 • 1 qepë e prerë në feta të holla
 • 1 filxhan me majdanoz të prerë hollë
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 2 lugë gjelle lëng limoni
 • kripë
 • piper i zi për shije

Përgatitja:

 • Kombinoni të gjithë përbërësit në një tas dhe i përzieni mirë.
 • Shtoni kripë dhe piper për shije. Gati për tu shijuar!

Ja disa nga përfitimet:

Qiqrat sigurojnë 12.5g fibra dhe 14.5 gram proteina.
Ullinjtë gjithashtu përmbajnë shumë yndyrna të shëndetshme dhe antioksidantë.
Limoni, një tjetër përbërës i sallatës së sotme, përveçse freskues është burim i vitaminës C dhe përmban limonoide, të cilat ndihmojnë në luftën ndaj kancerit të lëkurës, mushkërive, gjirit, stomakut dhe zorrës së trashë.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/07/2018 - 23:16

Përbërja

4 -5 feta proshutë

2 qepë të njoma

1 tufë sallatë jeshile

1 kastravec

1 domate

2 vezë të ziera

Djathë të verdhë

Për salcën:

2 lgj majonezë

Postuar: 18/07/2018 - 22:16

Përbërësit

3 kokrra mollë

2 gota miell

1 gotë sheqer

Postuar: 18/07/2018 - 10:10

Përbërësit:

500 gr midhje

4-5 lugë gjelle vaj

2 lugë gjelle miell

Postuar: 18/07/2018 - 08:39

Përbërësit:

 1 pulë ose 4 racione mish

Postuar: 17/07/2018 - 22:41

Tasqebapi i shtëpisë padyshim nuk mund të bëjë përjashtim në menunë tradicionale të gjellëve nga

Postuar: 17/07/2018 - 22:28

Krem Karameli është një ëmbëlsirë delikate, plot finesë dhe shije fantastike.

Postuar: 17/07/2018 - 11:07

Le t’i themi lamtumirë akullores tradicionale.