Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Si të bëni përsheshin më të mirë me kulaç dhe mish pule

Postuar: 31/12/2018 - 14:52

Për të bërë një kulaç, nuk duhet të jetë patjetër një festë. Receta më poshtë do ju vërtetojë sesa e thjeshtë mund të jetë ajo. Hidhini një sy:

 
Përbërësit:
1 kulaç i parapërgatitur me miell gruri
1 pulë
mëlçitë e pulës
3 qepë të grira imët
pak kripë
3 lugë gjelle me nenexhik
 
Përgatitja:
Në fillim pjekim pulën me pak vaj dhe kripë. Ndërkohë marim kulaçin dhe e copëtojmë në pjesë të vogla. Në një tigan skuqim qepën së bashku me mëlçitë e pulës. Pas 5 minutash i shtojmë yndyrën e pulës që poqëm dhe pak ujë.
 
I lëmë në zjarr me temperaturë mesatare për 25 minuta dhe më pas ia shtojmë kulaçit. Sipër mund ti shtoni djathë kaçkavall të grirë imët. Lëreni të ftohet pak, para se ta shërbeni. Kulaçi është gati!

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/07/2019 - 13:32

Koha e përgatitjes: 15 minuta –Koha e gatimit: 25 minuta

Përbërësit:

400 gram kungulleshka

50 gram gjalpë

2 lugë gjelle miell

2 gota kos

2 thelpi hudhër

Postuar: 15/07/2019 - 19:27

Biba me oriz në saç është një gatim që sundon me shijen e tij unike çdo tavoline amvise nikoqire

Postuar: 15/05/2019 - 10:47

1 kg spinaq

400 gr petë të gatshme

11 vezë

250 gr djathë

Postuar: 09/05/2019 - 09:04

Kjo bukë është pjesë e kuzhinës izraelite dhe përgatitet vetëm me miell dhe ujë.

Postuar: 22/04/2019 - 18:47

Mishi i grirë nuk është përbërësi i vetëm kryesor i qofteve !

Postuar: 19/04/2019 - 22:35

Sikurse disa çajra të tjerë bimorë, që kanë veti të mira për shëndetin e njeriut, edhe çaji i zi

Postuar: 19/04/2019 - 14:57

Nëse ka një kërkesë drejt nënave apo gjysheve për të gatuar diçka të mirë e të shijshme, padyshim