Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Strudel me mollë

Postuar: 28/07/2018 - 16:43

 Përbërësit

5-6 peta
7-8 kokrra mollë
100 gr arra
100 gr rrush të thatë
1 pako biskota
1 fetë xhinxhër
1 bustinë vanilje
1 shkop kanelle
Kanellë pluhur
1 ½ gotë sheqer
1 gotë ujë
100 gr gjalpë
Përgatitja
Vendosim në sobë një tenxhere me 1 gotë ujë, 1 gotë e gjysëm sheqer, 1 fetë limon, 1 shkop kanelle, 1 bustinë vanilje dhe 1 fetë xhinxhër (sipas dëshirës mund të shtojmë dhe pak liker). Sapo uji të vlojë shtojmë mollët të qëruara dhe prera në kubikë të vegjël dhe i lemë të ziejnë për vetëm 5 minuta.

Më pas i largojmë mollët dhe i lemë të ftohen.

Shkrijmë gjalpin dhe spërkasim petët të cilat i vendosim në një tavë drejtkëndëshe. Trazojmë mollët me arrat, rrushin e thatë dhe disa biskota të thërrmuara. Më pas i spërkasim me pak gjalpë dhe kanellë pluhur. E vendosim mbushjen me mollë tek petët. E mbulojmë më pas mbushjen me petë duke i spërkatur me pak gjalpë. E mbledhim role dhe e vendosim strudelin në furrën e parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius për 25 minuta.

Ndërkohë sherbetin e aromatizuar ku vendosëm mollët, e lemë të ziejë derisa të fillojë të trashet dhe të shterojë pak. Pasi strudeli të jetë pjekur dhe të jetë ftohur e servirim duke shtuar pak nga sherbeti i ngrohtë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 30

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 09/12/2018 - 10:25

Nëse je një nga njerëzit që nuk ulen kurrë në tavolinë për të ngrënë mëngjes, sepse koha nuk të premton asnjëherë, këtë radhë të duhen vetëm 5 minuta për një mëngjes të shëndetshëm dhe super të shpejtë.

Postuar: 07/12/2018 - 12:28

Dikur ishin ëmbëlsirat më magjepsëse për fëmijë e të rritur.

Postuar: 06/12/2018 - 13:26

Një sfidë e vërtetë është për amvisat pjekja e mishit në shtëpi.

Postuar: 05/12/2018 - 14:24

Në raste festash familjare apo edhe festa të ndryshme përherë amvisat përgatisin shëndetlie.

Postuar: 03/12/2018 - 14:58

Torta me peta dhe krem qumështi është e famshme në të gjithë botën dhe është një ndër ëmbëlsirat

Postuar: 29/11/2018 - 14:22

E ka emrin supa e Sulltanit sepse ka qenë ndër recetat e veçanta që përgatitej më shpesh e shtroh

Postuar: 29/11/2018 - 13:04

Kjo është një recetë me shijë të mrekullueshme që padyshim mbush gjithë shtëpinë me aromën e saj