Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Supë me thjerrëza, recetë ideale për vjeshtën

Postuar: 05/09/2018 - 14:11

Përbërësit
 
2 kupa e gjysmë thjerrëza (280gr)
4 kupa (1litër) lëng mishi ose pule
800gr pazi
m. vaj ulliri
1 qepë të madhe të grirë
4 thelpinj hudhra te shtypura
½ kupë koliandër të freskëttë grirë (ose majdanoz)
m. lëng limoni
Përgatitja:
 
Vendosni thjerrëzat në një tenxhere me brodon dhe 1litër ujë. I zieni dhe më pas ulni zjarrin dhe i gatuani ngadalë rreth 1 orë.
Hiqni kërcejte e trashë nga pazitë dhe copëtoni gjethet. Në një tenxhere tjetër vini në zjarr mesatar vajin e ullirit dhe gatuani qepën 2-3 min. Shtoni hudhrën dhe gatuani 1 min akoma. Shtoni pazitë dhe përzieni 2-3min. E zhvendosni përbërjen te thjerrëzat. I shtoni koliandrin dhe lëngun e limonit, hidhni kripën sipas dëshirës, i mbuloni me kapak dhe i lini rreth 15min. E shërbeni me feta limoni.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 11

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/11/2018 - 19:40

Supa me hudhra dhe qepë është një recetë perfekte për të rritur mbrojtjen e trupit. Në fakt të dy përbërësit janë të pasur me vitamina, minerale dhe antioksidantë.

Postuar: 16/11/2018 - 15:49

Sot do të sjellim recetën e disa ëmbëlsirave me origjinë nga Savona e Gjenova të quajtura golobet

Postuar: 16/11/2018 - 15:39

Për të gjithë ju që jeni kuriozë të përgatisni vetëm masën e pandispanjës, me shurupin sipër, ju

Postuar: 16/11/2018 - 13:09

Marinimi përdoret për ta zbutur dhe për t’i dhënë akoma dhe më shumë shije mishit.

Postuar: 15/11/2018 - 14:57

Furra nuk është e domosdoshme për të përgatitur kekun tuaj të preferuar.

Postuar: 13/11/2018 - 13:36

Një recetë speciale e pulës së pjekur me disa përbërës fantastik që lehtë gjenden në kuzhinë e që

Postuar: 10/11/2018 - 11:04

Supë me bizele dhe spinaq është ajo çka i duhet trupit tuaj këto kohë.