Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Supe tradicionale ruse në kuzhinën shqiptare

Postuar: 18/06/2018 - 14:47

Përbërësit

500 gr mish viçi

300 gr lakër të bardhë

2-3 kokrra qepë

2 patate, 2 karrota

1 degë selino

1 tufë majdanoz

2 lgj gjalpë

1 lgj pure domate

2 lgj uthull

Kripë, piper

Pergatitja

Fillimisht vendosim mishin të ziejë.

Pasi mishi të ketë zjerë, vendosim gjalpin të shkrijë në një tenxhere dhe më pas kaurdisim qepën të grirë imët. Sapo qepa të fillojë të zbutet shtojmë patatet, karrotat dhe lakrën e bardhë. I kaurdisim perimet për 2-3 minuta dhe më pas shtojmë lëngun e mishit.

E lemë supën të ziejë për rreth 20 minuta në temperaturë mesatare. Më pas shtojmë purenë e domates, erëzat, kripë, piper dhe uthull. Fikim sobën dhe e lemë në temperaturën e saj gatimin për 10 minuta dhe më pas e servim të ngrohtë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 12

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/07/2018 - 23:16

Përbërja

4 -5 feta proshutë

2 qepë të njoma

1 tufë sallatë jeshile

1 kastravec

1 domate

2 vezë të ziera

Djathë të verdhë

Për salcën:

2 lgj majonezë

Postuar: 18/07/2018 - 22:16

Përbërësit

3 kokrra mollë

2 gota miell

1 gotë sheqer

Postuar: 18/07/2018 - 10:10

Përbërësit:

500 gr midhje

4-5 lugë gjelle vaj

2 lugë gjelle miell

Postuar: 18/07/2018 - 08:39

Përbërësit:

 1 pulë ose 4 racione mish

Postuar: 17/07/2018 - 22:41

Tasqebapi i shtëpisë padyshim nuk mund të bëjë përjashtim në menunë tradicionale të gjellëve nga

Postuar: 17/07/2018 - 22:28

Krem Karameli është një ëmbëlsirë delikate, plot finesë dhe shije fantastike.

Postuar: 17/07/2018 - 11:07

Le t’i themi lamtumirë akullores tradicionale.