Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Supë verore me kungulleshka dhe kos, receta më e shijshme që keni provuar ndonjëherë

Postuar: 17/07/2019 - 13:32

Koha e përgatitjes: 15 minuta –Koha e gatimit: 25 minuta

Përbërësit:

400 gram kungulleshka

50 gram gjalpë

2 lugë gjelle miell

2 gota kos

2 thelpi hudhër

700 ml lëng perimesh

kripë, piper

kopër

UDHËZIMET

1-Lani, qëroni kungujt dhe i prisni në feta rrumbullake. I vendosni për t'i skuqur në një tigan me vaj dhe më pas i lini në një enë me pecetë për të thithur vajin.

2-Në një tenxhere skuqni gjalpin, shtoni miellin dhe e trazoni mirë. Shtoni kosin, më pas lëngun e perimeve dhe hudhrat. E lini në zjarr për disa minuta.

3-Nga fundi shtoni kungujt, kripën, piperin dhe koperin. E hiqni nga zjarri dhe nëse dëshironi ta bëni supën kremoze i kaloni sipër një blender dore.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 29/11/2019 - 15:51

Nëse dëshironi të hani pure patatesh apo sallatë patateje, atëherë ky truk do t’ju kursejë kohë sepse mund t’i qëroni patatet për një sekondë.
 

Postuar: 22/10/2019 - 09:18

Biskota të thjeshta në përgatitje dhe të shijshme kur i provon.

Përbërësit:

Postuar: 17/09/2019 - 14:26

Familja mbretërore njihet për luksin që jeton, por për mbretëreshën Elizabet II ushqimi i saj i p

Postuar: 10/08/2019 - 12:33

 Përbërësit dhe përgatitja:

500 g oriz carnaroli

Postuar: 09/08/2019 - 11:23

Përbërësit: 2 kunguj • 1 kokërr vezë • 4 lugë bukë e thekur e grirë (sipas nevojës, sep

Postuar: 08/08/2019 - 12:25

Përbërësit për 4 persona:

500g oriz Carnaroli •

150g djathë dhie i freskët