Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Tortë me dardhë dhe çokollatë

Postuar: 23/05/2018 - 13:52

4 kokrra vezë
150 gr sheqer 
150 gr gjalpë ambienti
1 lç pluhur pjekës
250 gr miell 
3 lgj kakao
200 gr çokollatë e shkrirë
4-5 kokrra dardha
Vanilje Teuta
Pak kripë

Vendosim në një tas sheqerin , gjalpin e temperaturës së ambientit dhe vezët e plota. I trazojmë mirë së bashku me tel vezësh dhe shtojmë më pas në të pluhurin pjekës, miellin të trazuar me pak kakao, sheqer vanilje dhe pak kripë. I përziejmë mirë të gjithë përbërësit dhe në fund shtojmë çokollatë të shkrirë në banjomari. I punojmë mirë përbërësit që të njesohen plotësisht me njëri-tjetrin.

 

Në një tepsi drejtkëndëshe vendosim brumin. Qërojmë dardhat duke mos i hequr bishtin. Vendosim më pas dardhat e qëruara rradhë njëra pas tjetrës, i ngjeshim pak në brumë dhe vendosim tepsinë në furrë në temperaturën 180 gradë Celsius për 35 minuta. Nëse dëshironi mund të shkrini pak çokollatë dhe t’a shtoni mbi tortë dhe dardha. Tortën e servirim pasi të jetë ftohur.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/05/2019 - 10:47

1 kg spinaq

400 gr petë të gatshme

11 vezë

250 gr djathë

100 gr parmezan

1 kokë qepë

 miell

majdanoz

50 gr margarinë

Postuar: 09/05/2019 - 09:04

Kjo bukë është pjesë e kuzhinës izraelite dhe përgatitet vetëm me miell dhe ujë.

Postuar: 22/04/2019 - 18:47

Mishi i grirë nuk është përbërësi i vetëm kryesor i qofteve !

Postuar: 19/04/2019 - 22:35

Sikurse disa çajra të tjerë bimorë, që kanë veti të mira për shëndetin e njeriut, edhe çaji i zi

Postuar: 19/04/2019 - 14:57

Nëse ka një kërkesë drejt nënave apo gjysheve për të gatuar diçka të mirë e të shijshme, padyshim

Postuar: 16/04/2019 - 12:44

Qoftet janë gjithnjë një ushqim shumë i preferuar.

Postuar: 09/04/2019 - 09:27

Omleta është një ndër ushqimet më të shijshme që ju shoqëron çdo mëngjes dhe ka me dhjetëra mënyr