BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x

Intervista

Shqipëria, vend i qëndrueshëm dhe i sigurt, inkurajon investimet e huaja, shkëmbimet ekonomike dhe turizmin, anëtari i Parlamentit Europian Andrey Novakov intervistë për gazetarin e njohur Selim Hoxha

Shqipëria, vend i qëndrueshëm dhe i sigurt, inkurajon investimet

Shqipëria është vënd i qëndrueshëm dhe i sigurt, inkurajon investimet e huaja, shkëmbimet ekonomike dhe turizmin. Kështu është shprehur anëtari i Parlamentit Europian, Andrey Novakov gjatë një interviste për gazetarin e njohur Selim Hoxha, të cilën gazeta “SOT” po e sjell sot për publikun.

-Përshëndetje zoti Novakov dhe faleminderit për intervistën. Eshtë hera e parë që vizitoni shqipërinë dhe cila është arsyeja e kësaj vizite?

Kjo është hera ime e parë këtu, por sigurisht jo e fundit. Unë jam në Shqipëri në cilësinë time të koordinatorit të Partisë Popullore Evropiane për Politikat Rajonale në Parlamentin Evropian dhe si anëtari i Delegacionit për Marrëdhëniet me Shqipërinë. Shumë janë temat që ishin objekt i bisëdimeve tona në Tiranë, një prej tyre është autostrada Tiranë–Sofje, e cila është kthyer në një prioritët strategjik evropian.

-Ju jeni nga deputetët më të rinj të parlamentit europian, jeni edhe nënkryetar i komisionit për Infrastrukturën dhe Kufijtë. Çfarë do të na thoni për këtë?

Ashtu është, mendoj se rinia, përvëç forcës, më jep edhe një entuziazëm të madh për punë, gjë që me sa duket vlerësohet nga kolegët e mi në Parlamentin Evropian. Unë i qasem më shumë përgjegjësi pozicionit tim në komision. Vitet e fundit, kufijtë e jashtëm të vëndeve tona ndodhen nën një presion të fortë për shkak të flukseve të emigrantëve. Infrastruktura e zonave kufitare është jashtëzakonisht e rëndësishme, fatkeqësisht jo kudo ajo është e tillë, siç do të donim. Po punoj për pranimin e Bullgarisë në zonën Schengen, sepse kjo do të lejojë përqëndrimin e rojeve kufitare atje ku janë të nevojshme.

-Vendet e Ballkanit Perëndimor aspirojnë për antarësim në BE. Pritjet për investime janë të mëdha. Çfarë mendoni për këto investime? Ndërkohë, ju jeni shprehur në parlamentin Evropian se “është e frikëshme që ne kemi më shume fonde se sa ide”. Ju gjithashtu në parlamentin evropian keni ndërmarrë nisma që kanë të bëjne me punësimin e të rinjcve dhe zhvillimin e SME-ve. Diçka më shumë për publikun.

Bizneset e vogla dhe të mesme janë me rëndësi të madhë për një ekonomi të suksesshme. Janë shtylla kurrizore e rritjes dhë punësimit. Natyrisht, është e vështirë që të konkurrojnë kompanitë dhe prodhuesit e mëdhënj, por ne jemi të detyruar t'u sigurojmë atyre kushte te përshtatshme zhvillimi. Unë besoj së “ëndrra amerikane” është e arritshmë kudo, mjafton që qeveria të sigurojë një kuadër ligjor dhe konkurruëshmëri të ndershmë dhe të kontrollueshme. Shtetet anëtarë të Bashkimit Evropian kanë një avantazh shumë të madh, pasi kanë qasje në tregun e madh pan-evropian.

Interesi i publikut shqiptar është që të thoni diçka më shumë për fondet e BE-së për Koridorin 8-të dhe kur parashikohet që të përfundojë?

Korridori 8-të është një nga korridorët e transportit të Ballkanit Përëndimor, i cili lidh Detin e Zi me detin Adriatik dhe kalon përmes Bullgarisë, Maqedonisë se Veriut dhe Shqipërisë. Prandaj është kaq i rëndësishëm për vëndet tona. Ai është përcaktuar si një korridor panëvropian i transportit dhe është përfshirë në rrjetin e korridorëve pan-evropianë të transportit. Kjo bën të mundur që projektet përgjatë Korridorit 8 të marrin fonde nga Bashkimi Evropian. Duhet të theksoj këtu se një korridor i tillë nuk përfshin vetëm infrastrukturë rrugore. Korridori përfshin një rrugë, ku makinat lëvizin me shpejtësi të paktën 100 km/h, bashkë me linjën hekurudhore, plus infrastrukturën për energjinë elektrike, gazit dhe internetit. Për më tepër, ky korridor nënkupton aftësi dhe kapacitet mbrojtës, sidomos në kontekstin e luftës në Ukrainë.

-Ju keni patur disa takime me autoritetet shqiptare. A mund të ma thoni me kë zhvilluat bisedime dhe për cfarë konkretisht?

Pata nderin të takoj Kryetaren e Komisionit për Integrimin Evropian në Parlamentin tuaj, znj.Jorida Tabaku, Ministrin e Punëve të Brëndshme, z.Taulant Balla dhe Zv/kryeministren, njëherësh Ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, znj.Belinda Balluku. Të gjithë patëm të njëjtin mendim-se vëndi i Shqipërisë është në Bashkimin Evropian. Dhe duhet vlerësuar se Shqipëria po bën hapa të mëdhenj drejt Bashkimit Evropian. Shqipëria është një vënd i qëndrueshëm dhe i sigurt që di të inkurajojë investimet e huaja, shkëmbimet ekonomike dhe turizmin. Më bën përshtypje edhe bashkëpunimi i mirë mes Parlamentit të BE-së dhe Kuvëndit të Shqipërisë, i cili është me rëndësi për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit.

-Në vitin 2017 në parlamentin Shqiptar, me shumicë të cilësuar u miratua ligji për pakicat, ndër to edhe për pakicën bullgare. Si e shikoni këtë ligj dhe a po ndihmohen këto pakica nga qeveria bullgare për të ringjadhur gjuhën, traditat dhe kulturën bullgare. Republika e Maqedonisë së Veriut këtu ka një qendër kulturore për pakicën e saj. A mendoni se Bullgaria do të bëjë një gjë të tillë duke qënë se është diskutuar shpesh nga përfaqësuesit e shtetit bullgar?

Ligji për pakicat është një hap shumë i madh për Shqipërinë në rrugën e saj drejt anëtarësimit në BE. Ai tregon një vullnet të fortë dhe të qartë politik dhe dëshmon se vëndi ka marrë me përgjegjësi rrugën e vet drejt Evropës. Për mua, si anëtar i PE-së, një legjislacion i tillë është gjithashtu një sinjal i mirë që tregon një politikë të ekuilibruar dhe të mënçur, siç e këmi vërejtur midis liderëve të Shqipërisë dhe Bullgarisë, për shëmbull. Gjatë vizitës sime në Shqipëri takova komunitetin bullgar në Elbasan. Së bashku me Ambasadorin Ivaylo Kirov dhe ekipin e tij, u njohëm me punën e shkollës të së dielës si dhe me aktivitetet që zhvillohen atje. Më bëri përshtypje se si kaq shumë kilometra larg Bullgarisë njerëzit flasin një bullgarishte të kulluar, mësojnë me entuziazëm gjuhën tonë bullgare, ruajnë traditat dhe në të njëjtën kohë ata janë qytetarë të denjë të Shqipërisë dhe kontribuojnë aktivisht në zhvillimin e imazhit të saj evropian. Nuk e di nëse numri i klubeve kulturorë ka rëndësi, sepse gjërat bëhet me zemër. Sigurisht që komuniteti ynë bullgar meriton mbështetje, vëmëndje dhe mirënjohje për përpjekjet e medha dhe rëzultatet e arritura.

-Së fundmi zoti Novakov, ditët e fundit qeveria greke është përfshirë në një sëri deklaratash për çeshtjen e burgosjes së kandidatit për bashkinë e Himarës dhe kërkon lirimin e tij nga burgu në një kohë që kjo është një çeshtje e drejtësisë shqiptare por, në të njëjtën kohë, për burgosjen e tifozeve kroatë në Greqi, qeveria greke shprehet se kjo është çeshtje e drejtësisë greke. A mendoni se ka një qendrim me dy standarte ketu? Sepse me siguri kjo çeshtje do të diskutohet edhe në perlamentin evropian?

Shqipëria, vend i qëndrueshëm dhe i sigurt, inkurajon investimet

Kur bëhet fjalë për drejtësinë, duhet të jemi tëpër të përpiktë. Dhe kur dëmokracia dhe procesi zgjedhor në një vënd-kandidat për anëtarësim në BE janë vënë në rrëzik, nuk ka vënd për kompromise. Nga ana tjetër krijimi tek qytetarët i një ndjenje pasigurie dhe një përshtypje sikur shteti mungon do të ishte problem, por besoj se qeveria shqiptare nuk do të lejojë që njerëzit të kenë dyshime nëse zgjedhjet u zhvilluan në mënyrë të drejtë. Diskutimi i një rasti të tillë në Parlamentin Evropian nuk do të jetë precedent.

Intervistoi: Selim Hoxha/gazetar

Më të lexuarat