Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Brazil, karnavalet e sambas në Rio ndiqen nga 72,000 njerëz në nxehtësinë pjekëse

Brazil, karnavalet e sambas në Rio ndiqen nga 72,000 njerëz në nxehtësinë pjekëse

Postuar: 12/02/2018 - 21:08

Në paradën e njohur si “shfaqja më e madhe në botë” mijëra valltare të shkëlqyeshme braziliane refuzuan të trembeshin nga moti i nxehtë për shfaqjen spektakolare të sambas.
 
Rio de Janeiro u ndez të dielën teksa karnevalet dy-ditore arritën kulmin në një përzierje mode, shkëlqimi dhe muzikë goditëse samba.   
 
Festivali nisi në Sambodromo, ku 72,000 spektatorë ndiqnin në kushte përvëluese moti dhe mijëra të tjerë shisnin pije ose merrnin pjesë në atmosferën elektrizuese.
 
Në kostumet e kërcimtareve gjeje gjithçka që prej formave natyrore deri te satira politike, megjithë situatën e vështirë dhe zemërimin në vend. 
Rio de Janeiro came alive on Sunday night as the city's carnival hit its peak in a stunning cocktail of glamour, fancy dress and pounding samba anthems. Television personality Sabrina Sato (pictured) was among those who performed with the Vila Isabel samba school on the first night of the carnival at the SambadromeDancers from different samba schools wore a sparkling array of revealing outfits as they competed against one another in the carnival celebration at the Marques de Sapucai SambodromeA performer from the Grupo Especial Imperio Serrano samba school carried a display of purple feathers as she paraded through the stadiumDancers battled through sweltering conditions in the Sambadrome as they performed in front of a crowd of 72,000 in RioRevellers from the Mocidade samba school perform as the sun rises during the Rio's Carnival at the Sambadrome in Rio de Janeiro, BrazilRevellers decked themselves out in feathery outfits as they danced through the stadium to the deafening sound of sambaThe two-night extravaganza began in the Sambodromo, where 72,000 spectators sat in sweltering heat, with many thousands more milling around outside selling drinks, putting on costumes or simply soaking up the atmosphere because they were unable to get ticketsThousands of performers made their way through the stadium for one of the highlight's of the Rio carnival last night Spectacular: A dancer from the Grupo Especial Paraiso de Tuiuti samba school parades through the stadium in a glittering outfitHuge crowds watched on as dancers from the Grupo Especial Grande Rio samba school paraded around the city's SambadromeSpectators and dancers alike endured roasting temperatures inside the stadium during the spectacular parade in RioThe Sambodromo parades, running through Sunday night and restarting Monday night, were as always a lush cocktail of glamor, eccentric costumes, pounding samba anthems and sweaty, pulsating sensualitEven though the carnival is a huge revenue earner for the city, Crivella has halved subsidies to the annual bash and refused so much as to attend the Sambodromo paradesOn the march: A performer from the Paraiso do Tuiuti samba school parades on a float during Carnival celebrations at the Sambadrome in Rio de Janeiro

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/02/2018 - 08:16

Jeta artistike në rrethe nuk përmendet asnjëherë dhe për artistët ky është një problem, që ka bërë që ata të jenë të harruar nga politikat e artit.

Postuar: 25/02/2018 - 08:14

Ekspozita ndërkombëtare “Fokus 2017” me fotot e 55 fotografëve shqiptarë dhe të huaj, pas Fierit udhëtoi drejt Prishtinës.

Postuar: 25/02/2018 - 08:12

Filmi “Shok”, i bazuar në ngjarje të vërteta gjatë luftës në Kosovë, u shfaq nga Ambasada e Kosovës në Tiranë më kuadër të aktiviteteve për 10 vjetorin e Pavarësisë,

Postuar: 24/02/2018 - 08:29

Varieteja "Humor i pastër me shumicë" së shpejti vjen në skenën e teatrit “Aleksandër Moisiu” në qytetin e Durrësit.

Postuar: 24/02/2018 - 08:26

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro në prezantimin e projekteve të zhvillimit në trashëgiminë kulturore në Berat u shpreh se puna për rijetëzimin dhe rikthimin e shkëlqimit të q

Postuar: 24/02/2018 - 08:24

Drama “Gishti” me pasojat e luftës së Kosovës ka bërë bashkë autoren kosovare Doruntina Basha dhe regjisoren serbe, Bojana Lazic.

Postuar: 24/02/2018 - 08:22

Ministria e Kulturës zhvilloi tryezën e konsultimit për restaurimin, rikonstruksionin dhe riformulimin e linjës muzeore në Muzeun Historik Kombëtar.