Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Satira politike dominon paradat gjermane të karnivaleve

Satira politike dominon paradat gjermane të karnivaleve Theresa May, Donald Trump e Angela Merkel ishin përfaqësuar sot në stile kryesisht të papëlqyeshme, në traditën e re të përvitshme të karnevaleve në Germaninë perëndimore. Paradat e mbajtura në bastionet tradicionale të karnivaleve si Koln, Duesseldorf e Mainz, tërheqin turma të mëdha banorësh e turistësh. Figurat gjigante e të kushtueshme përfaqëosnin politikaknë botërorë dhe viin në lojë ngjarjet aktiale. Këtë vit artistët nuk kursyen as liderët krye

Postuar: 12/02/2018 - 20:53

Theresa May, Donald Trump e Angela Merkel ishin përfaqësuar sot në stile kryesisht të papëlqyeshme, në traditën e re të përvitshme të karnevaleve në Germaninë perëndimore.
Paradat e mbajtura në bastionet tradicionale të karnivaleve si Koln, Duesseldorf e Mainz, tërheqin turma të mëdha banorësh e turistësh.
Figurat gjigante e të kushtueshme përfaqëosnin politikaknë botërorë dhe viin në lojë ngjarjet aktiale.
Këtë vit artistët nuk kursyen as liderët kryesorë gjermanë apo kryemisnitren britanike  apo presidentin amerikan, me referenca tallëse dhe makabriteti. 
Theresa May ishte –prezantuar teksa lindte një krijesë të deformuar të 'Brexit' ndërsa një Donald Trump i zhveshur po kalërohej nga një ari me kapele sovjetike.
The Russian affair: Another float sees US President Donald Trump straddled by a smiling Russian brown bear wearing a fur hat with a red Soviet starBirth of Brexit: A float featuring Prime Minister Theresa May is seen prior to the annual Rose Monday parade in DusseldorfA float featuring Martin Schulz, head of the German Social Democrats (SPD), is seen prior to the annual Rose Monday parade in Dusseldorf, GermanyRunning away from government: A float featuring Christian Lindner, head of the German Free Democratic Party (Freie Demokratische Partei, or FDP), a party which rejected a coalition government with Angela Merkel last yearNo one escapes: A float featuring Prime Minister of Hungary Viktor Orban and leader of Poland, Jaroslaw Kaczynski highlight their recent shift to the right 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 17

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/05/2018 - 07:59

Monodrama “Rrno për me tregue” e At Zef Pllumit erdhi për publikun me regji nga Milto Kutali me interpretim nga aktori Arben Derhemi në skenën e teatrit “Zihni Sako” në Gjirokastër.

Postuar: 25/05/2018 - 07:57

Filmi “Vajzat” me skenar dhe regji nga Elkjana Gjipali pritet të vijë premierë për publikun.

Postuar: 25/05/2018 - 07:55

“Vetëvrasësi” nga Nikolai Erdman, bashkëproduksioni i parë mes Teatrit Kombëtar dhe Teatrit “Andon Zako Çajupi” Korçë në skenë për publikun në datat 24-2

Postuar: 25/05/2018 - 07:53

Problemet me të cilat përballet teatri sot janë pasojë e mungesë së vëmendjes prej vitesh, ku qeveritë edhe pse janë ndryshuar nuk kanë arritur dot të sigurojnë mirëmbajtjen e t

Postuar: 24/05/2018 - 15:37

Auron Tare, kryetar i këshillit shkencor në UNESCO shkruan se një muze për konfliktin italo-grek do të ishte një atraksion kulturor dhe historik.

Postuar: 24/05/2018 - 07:51

Teatri "Zihni Sako" në Gjirokastër këtë vit pritet të festojë 50 -vjetorin e krijimit të tij.

Postuar: 24/05/2018 - 07:49

Vëllimi i parë i serisë “Korpusi i mozaikëve të Shqipërisë”, një botim i cili i dedikohet mozaikëve në qytetin antik të Butrintit me autor Agron Islami dhe Marie-Pat