Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Eurovision, peticioni i bojkotit në Izrael mbledh mijëra nënshkrime

Eurovision, peticioni i bojkotit në Izrael mbledh mijëra nënshkrime

Postuar: 16/05/2018 - 15:30

Që nga nata e 12 majit kur Izraeli u shpall fitues në Eurovision, kanë nisur polemikat në media dhe një qytetar në Islandë, ka nisur një peticion online ku i bën thirrje shtetit të tij të bojkotojë Eurovisionin, i cili vitin e ardhshëm pritet të mbahet në Izrael.
 
Ky peticion nisi pikërisht në ditën kur forcat izraelite vranë mbi 50 palestinezë në një protestë kundër hapjes së Ambasadës së SHBA-së në Jerusalem.
 
Deri tani peticionin e kanë nënshkruar mbi 15 mijë qytetarë, ndërsa synimi i tyre është që të mblidhen 30 mijë nënshkrime, që Izraeli të mos jetë pritës i festivalit më të madh të muzikës evropiane.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/05/2018 - 08:16

Komedia "Shirli Valentina" sonte është në mbrëmjen e fundit në skenën e Teatrit Kombëtar. Vepra me regji nga Driada Drvishi dhe protagoniste Olta Daku është mirëpritur nga publiku dhe tre mbrëmjet më parë në skenë.

Postuar: 20/05/2018 - 08:13

"Çifti i hapur, gati i shqyer" një komedi nga Dario Fo dhe Franka Rame premierë në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” nga trupa e

Postuar: 20/05/2018 - 07:56

Ministria e Kulturës mungesë transparence dhe pa komunikim me artistët, një situatë që sipas tyre është shqetësuese duke akuzuar se mungon mbështetja dhe ndihma për teatrin.

Postuar: 19/05/2018 - 09:20

“Muze që komunikojnë me të gjitha format: Qasje të reja, publik i ri” ishte kjo tema e zgjedhur për vitin 2018 në Ditën Ndërkombëtare të Muzeve, e cila përkon me dat

Postuar: 19/05/2018 - 09:17

Dita Ndërkombëtare e Muzeve, 18 maj, për specialistë të trashëgimisë kulturore duhej të kishte vëmendje për gjendjen e tyre, që lë për të dëshiruar.

Postuar: 19/05/2018 - 09:13

Konsullata e Nderit dhe Ambasada e Bullgarisë në bashkëpunim me Bashkinë e Tiranës, kanë promovuar para pak ditësh në Qendrën Multimediale TEN në Tiranë, dokumentarin “Sof

Postuar: 18/05/2018 - 10:28

Ngre siparin sot në mbrëmje edicioni i dytë i Festivalit të Resë ose “Cloud Fest”, i cili do të zhvillohet me rastin e 2-vjetorit të Resë së Fujimotos në Tiranë.