Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

SHBA dhe Izraeli largohen nga UNESCO

SHBA dhe Izraeli largohen nga UNESCO

Postuar: 12/10/2017 - 19:13

Organizata Botërore e Trashëgimisë Kulturore njoftoi sot se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Izraeli kanë tërhequr anëtarësinë nga organizata, pasi e kanë akuzuar atë për paragjykime “anti-izraelite” me marrjen në konsideratë të një zyrtari nga Katari për postin e kreut të ardhshëm të grupit.
 
Disa media amerikane si për shembull Foreign Policy, thanë se vendimi amerikan ka të bëjë edhe me planet për zvogëlimet e shpenzimeve.
 
Mandati i drejtoreshës së përgjithshme aktuale të UNESCO-s, Irina Bokova, është në përfundim, anëtarët e saj janë duke votuar për udhëheqësin e ardhshëm.
Pas dy ditë votimi të fshehtë, që mund të zgjasë deri të premten, kandidati nga shteti i Katarit, Hamad bin Abdulaziz al-Katari, është duke udhëhequr ndaj kandidatit të Francës, Audrey Azoulay, dhe atij të Egjiptit, Moushira Khattab.
Mundësia e madhe që Katari të bëhet udhëheqës i UNESCO-s konsiderohet nga Izraeli dhe SHBA-të si “akt anti-izraelit”.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 52

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/06/2018 - 22:54

Aktori i njohur i Portokallisë, Marin Orhanasi ka reaguar mesditën e sotme kundër Avokates së Popullit, Erinda Ballanica lidhur me ngjarjet e fundit që kanë ndodhur në vend, kryesisht edhe me Teatrin Kombëtar.

Postuar: 19/06/2018 - 21:39

Maks Velo ka përmendur edhe kompaninë “Fusha”, e cila pritet të rrafshojë ndërtesën

Postuar: 19/06/2018 - 20:18

Aktori Visjan Ukcenaj ka reaguar ashpër lidhur me vendimin e qeverisë për shembjen e Teatrit Ko

Postuar: 19/06/2018 - 07:50

Dramaturgu i madh Shkodran në moshën 87 vjeçare, tregon trashëgiminë e tij familjare dhe në profe

Postuar: 19/06/2018 - 07:47

Artistët i bëjnë thirrje ndërkombëtarëve në vendin tonë për të bërë presion në drejtim të qeveris

Postuar: 19/06/2018 - 07:45

Ekspozita “Lelja” në Muzeun Historik Kombëtar u hap me punët e 28 artistëve.

Postuar: 18/06/2018 - 23:43

Në emisionin e sotëm “Studio e Hapur”, u  diskutua çështja e prishjes së Teatrit