Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Çuka e Ajtoit”, vlerë e trashëgimisë në Muzeun Kombëtar

Postuar: 20/04/2017 - 18:29

Në Ditën Ndërkombëtare të Monumenteve, nxënësit e shkollës së mesme “Sami Frashëri”, u kujdesën për të mirëmbajtur një monument të trashëgimisë kulturore siç është “Çuka e Ajtoit”, pjesë përbërëse e Muzeut Historik Kombëtar. 18 Prilli është shpallur “Dita Ndërkombëtare e Monumenteve dhe Dita Botërore e Trashëgimisë Kulturore” dhe në këtë kuadër në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar u zhvillua një aktivitet i zgjeruar. Përgjegjësja e Sektorit të Programeve Edukative, Etleva Demollari, u tha nxënësve të “Sami Frashërit” se edukimi i brezit të ri me problematikën e monumenteve është me rëndësi. “Misioni i kësaj dite është edukimi i brezit të ri me problematikën e monumenteve, si dhe tërheqjen e vëmendjes për kujdesin që duhet treguar ndaj trashëgimisë kulturore”, tha mes të tjerave Demollari në fjalën e saj para nxënësve të shkollës së mesme “Sami Frashëri”. Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar z. Dorian Koçi, i cili përshëndeti me këtë rast tha se tanimë përkujdesja për trashëgiminë kulturore është kthyer në një prioritet. Sipas tij vetë MHK mbart shumë nga kjo trashëgimi, ndaj dhe bashkëpunimi për mirëmbajtjen është i domosdoshëm. “Trashëgimia kulturore na lidh me të shkuarën dhe na krijon një ide më të qartë mbi qytetërimet. Kjo trashëgimi na jep një krenari të ligjshme, pasi pikërisht në truallin ku jetojnë shqiptarët janë përplasur shumë qytetërime dhe trashëgimia kulturore është e madhe. Vetë Muzeu Historik Kombëtar mbart shumë nga kjo trashëgimi. Prandaj dhe bashkëpunimi për ta mirëmbajtur është e domosdoshme”, tha mes të tjerash drejtori Koçi. Këtë vit aktivitetin e udhëhoqi arkeologu Spiro Nika, i cili iu shpjegoi nxënësve mënyrën sesi u montua “Çuka e Ajtoit” dhe mozaiku “Qilimi i Apolonisë”, në ambientet e atriumit të Muzeut Historik Kombëtar si dhe i këshilloi ata se çfarë u duhet të bënin për ta mirëmbajtur këtë objekt të rëndësishëm të trashëgimisë kulturore. Në nder të “Ditës Ndërkombëtare e Monumenteve dhe Ditës Botërore e Trashëgimisë Kulturore” në Shqipëri ishte  hyrja falas nëpër ambientet ku ekspozohen monumente të kulturës si dhe zhvillohen aktivitete të ndryshme lidhur me vlerat, rëndësinë si edhe rreziqet që i kanosen këtyre monumenteve.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 15

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/09/2017 - 07:42

Në Muzeun Historik Kombëtar u përkujtua shkencëtarja Sabiha Kasimati. Ishin netët e errëta kur “Gaz”-et e Sigurimit të Shtetit të rrëmbenin nga shtrati i gjumit pas mesit të natës për të të çuar kush e di se ku. Kështu ndodhi dhe natën e 26 shkurtit të vitin 1951.

Postuar: 22/09/2017 - 07:40

Drama “Vdes siç vdes një vend” vepër e autorit grek Dimitris Dimitriadis dhe regji nga Rozi Kostani çeli sezonin artistik të Teatrit Kombëtar.

Postuar: 22/09/2017 - 07:36

Në datën 2 tetor “Media Desk Albania” e Programit të Bashkimit Evropian “Evropa Krijuese”, do të mbajë në kontekstin e “Balkan Film Market” t

Postuar: 22/09/2017 - 07:34

Biblioteka Kombëtare pas zjarrit të rënë më 15 mars të këtij viti zbardh dëmet që janë shkaktuar.

Postuar: 21/09/2017 - 08:12

Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” për fëmijë çel sezoni artistik me premierën "Princesha e gjelbër", që vjen në skenë në datat 23 dhe 24 sh

Postuar: 21/09/2017 - 08:07

Drejtues të festivaleve të teatrit i kërkojnë Ministrisë së Kulturës një tjetër ndarje të projekteve kjo bashkë me një vlerësim sipas vlerave.

Postuar: 21/09/2017 - 08:06

 Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro ka inspektuar punimet për rikonstruksionin e Teatrit të Operës dhe Baletit.