Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Bloodlands”, premiera e filmit shfaqet në kinema

Postuar: 23/09/2017 - 08:13

“Bloodlands” i pari film horror shqiptar vjen në ekranin e kinemasë për publikun.  “Bloodlands” është realizuar në gjuhën shqipe dhe luajnë Gëzim Rudi, Ilire Vinca, Suela Bako, Alesia Xhemalaj, Emiljano Palali, Dritan Arbana, Florist Bajgora, Enxhi Cuku. Me skenar dhe regji nga Steven Kastrissios, në produksion është edhe Dritan Arbana. Filmi premierë shfaqet në ekranin e kinema Millennium. Filmi tregon historinë e një gruaje, e cila dhunohet, mbetet shtatzënë dhe stigmatizohet nga banorët e lagjes së saj. Ajo largohet në mal, ku edhe shndërrohet në një shtrigë të vërtetë, e cila mbledh rreth vetës një grup njerëzish të cilët njëlloj si asaj shoqëria ua ka kthyer shpinën. Së bashku me grupin e saj ajo vendoset që të kthehet dhe të fillojë hakmarrjen. Ngjarja zhvillohet në periferi të kryeqytetit të Shqipërisë, Tiranë. Në gjithë këtë ngjarje dhe në luftën kundër shtrigës dhe klanit të saj përfshihet edhe familja e një kasapi, fëmijët e të cilit edhe pse më mendime të kundërta kundër babait të tyre tradicional duhet që të bëhen së bashku në mënyrë që të kenë shanse të shpëtojnë. Roli i Shpresës i dha aktores së njohur Suela Bako dhe çmimi e Aktores më të Mirë në “Nashville Film Festival”. Kasta e aktorëve është e gjitha shqiptare dhe i gjithë filmi shfaqet në gjuhën shqipe. Regjisori Kastrissios ka treguar se krejt rastësisht do t’i lindte ideja për një vizitë në Shqipëri dhe realizimin e një filmi të zhanrit horror. Një kafe me mikun e tij shqiptaro-australian, Dritan Arbana do të bëhej shkak, që pas tre muajsh ai të gjendej në sheshxhirim në Shqipëri për filmin e tij “Bloodlands”.  Kastrissios e ka ngritur filmin e tij mbi legjendat e vjetra shqiptare me shtriga. “Historia është e vendosur në një fshat malor, kështu që ne nuk eksploruam jetën në qytetet moderne me figura lokale të krimit që mund të ishin klishe, për të cilat njerëzit flisnin. Gjithçka që nuk shkonte e kemi rishkruar me ndihmën e aktorëve dhe konsultimet e Dritanit, i cili përktheu skenarin për mua” është shprehur më herët regjisori i filmit. Në datën 25 shkurt të këtij viti filmi u shfaq në “Horror Channel Fright Fest Glasgow”. “Bloodlands”, i realizuar në Shqipëri nga produksioni australian “Kastlefilms” i nisi xhirimet në tetor të vitit 2014.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 16

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/02/2018 - 08:06

Artistët e artit pamor kundërshtojnë Ministrinë e Kulturës për ndryshimin që i bëhet Galerisë Kombëtare të Arteve me projektligjin e ri për artin dhe kulturën. Ky projektligj, i cili deri tani është kundërshtuar jo pak dhe për artistët e artit pamor ndryshimet e propozuara kanë shumë paqartësi.

Postuar: 21/02/2018 - 08:04

Ekspozita “Larg dhe afër” ka sjellë në Tiranë 13 artistë nga Lugina e Preshevës , Bujanovci dhe Medvegja, që për herë të parë ekspozojnë veprat e tyre për publikun n

Postuar: 21/02/2018 - 08:03

Në Muzeun Historik Kombëtar u çel ekspozita "Komunizmi në epokën e tij".

Postuar: 21/02/2018 - 08:02

Komedia “Një ëngjëll në katin e 11” shkruar dhe me regji nga Stefan Çapaliku rikthehet për publikun nga e enjtja deri mbrëmjen e së dielës në Teatrin e Metropolit.

Postuar: 20/02/2018 - 08:16

"Boeing Boeing" cilësua r s i k o m e d i a e jashtëzakonshme rikthehet në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” për pesë net me radh

Postuar: 20/02/2018 - 08:15

Në një kohë kur këto ditë po flitet jo pak për çështjen e Teatrit Kombëtar, aktori Klodian Hoxha shprehet se një tjetër problem janë dhe artistët e rinj.

Postuar: 20/02/2018 - 08:13

Shfaqja teatrore “Rojat e Taxhit” u mirëprit nga publiku në skenën e Teatrit Kombëtar.