Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Jetë në udhëkryq” nga artistët e “Passion”

“Jetë në udhëkryq” nga artistët e “Passion”

Postuar: 17/04/2013 - 11:36

Trupa teatrore e të rinjve “Passion” do të shfaqë më 24 prill në ora 19.00, në ambientet e “Tirana Ekspres”, dramën e titulluar “Jetë në Udhëkryq”. Kjo dramë pasqyron realitetin e hidhur të disa familjeve shqiptare dhe jep mesazhin e kujdesit, që duhet të tregohet për ruajtjen e pacënuar të familjes. Regjisor i shfaqjes është Gjergj Mena dhe interpretojnë Deljana Topulli, Bruna Belaj, Rezart Barjoti, Ilirida Bejleri, Guljem Kotorri, Ismail Shino, Aleksandër Kondi, Vasjan Dhimo. Aktiviteti në këtë mjedis kushtuar artit vjen pas atij të datës 13 prill me ekspozitën “Projekti 7” i autorëve Agim Balaj dhe Dritëro Nikqi. Fotografitë dhe xhirimet e artistëve fokusohen në arkitekturën e hapësirës dhe elementet e jetesës në qytet. Në mjediset e “Tirana Ekspres” ka jo pak aktivitete të tilla. Artistë të rinj dhe të njohur nga Shqipëria dhe Kosova nuk mungojnë me punët e tyre artistike, duke sjellë atmosfera të ndryshme në këtë hapësirë kushtuar artit. Edhe trupa teatrore me “Jetë në udhëkryq” i takon po këtyre angazhimeve artistike. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 3

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/01/2018 - 10:00

Komedia “Vdiq mbreti, rroftë mbreti” vepra e shkruar nga Ferdinand Hysi me regji nga Elma Doresi vijon për publikun në skenën e Teatrit Kombëtar për këtë vit. Në komedi, një shef i vjetër ikën dhe një i ri vjen në drejtimin e punës.

Postuar: 19/01/2018 - 08:24

Komedia shqiptare “Një engjëll në katin e njëmbëdhjetë” është dhe premiera e parë teatrore që vjen për publikun këtë sezon artistik në Teatrin Metropol.

Postuar: 19/01/2018 - 08:22

Kalaja e Gjirokastrës në rrezik për ekzistencën e saj, është alarmi që japin specialistët e trashëgimisë kulturore.

Postuar: 19/01/2018 - 08:20

Në kuadër të organizimeve për vitin jubilar të Skënderbeut, Tiranën po e vizitojnë përfaqësues të komunitetit arbëresh në Itali, të cilët kanë ruajtur të gjallë në këngë figurën

Postuar: 18/01/2018 - 18:29

Arkeologu dhe krijuesi letrar, mjeshtri i madh Moikom Zeqo i ka dhuruar rreth 100 libra, bibliotekës publike “Musine Kokalari”, e cila ndodhet në njësinë 7 në kryeqy

Postuar: 18/01/2018 - 08:59

Në kuadër të 550-vjetorit të vdekjes së Skënderbeut, Muzeu Historik Kombëtar çeli ekspozitën me titull “Moti i Madh”.

Postuar: 18/01/2018 - 08:58

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore përmes një deklarate bën me dije se ka qenë shumë i vëmendshëm karshi gjendjes së monumenteve në Gjirokastër përgjatë kohëve të fun