Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Nga sytë e kllounit” ngjall interesin e publikut në Cirkun Kombëtar

Postuar: 21/01/2018 - 10:18

Shfaqja “Nga sytë e kllounit” po vijon për publikun në Cirkun Kombëtar. Me ide dhe regji nga Alketa Haxhiu shfaqja ka bërë bashkë artistët e cirkut, të cilët këtë herë janë protagonistë të një premiere që vjen me mesazhe për shoqërinë tonë. Edhe pse fundjava ditë e ftohtë dhe shi, publiku ka mbushur arenën e Cirkut. “Sot në Arena e Cirkut Kombëtar, e mbushur plot me artdashës si asnjëherë në këtë mot të ftohtë dhe me shi. Faleminderit publikut, ju mirëpresim çdo të shtunë dhe të diel në orën 11.00”, thuhej dje në mesazhin e Cirkut Kombëtar. Në shfaqje janë artistët akrobatë Ulian Xhani, Gerlad Shima, Eris Hoxha, Ibrahim Selishta, Loredana Dushku, Bledian Balla, Françeska Saliaj, Rando Jonuzi dhe Enkel Zela. Pjesë e shfaqjes është dhe muzika, ku nuk mungon dhe orkestra e cirkut. Koreografia e shfaqjes është realizuar nga Nertil Xhani, kostumografia Afërdita Shehu dhe Mimoza Çaveli, skenografia Klajdi Ymeri dhe dirigjent Saimir Çili, ndriçim/foni Leonard Derveni. Siç ka pohuar dhe më herët regjisorja Alketa Haxhiu një shfaqje që nuk ka si qëllim vetëm fëmijët, por dhe publikun e rritur. Për regjisoren Alketa Haxhiu është menduar një koncept i ri për premierën në cirk. “Tani në shfaqjet tona ne kemi në koncept është për të gjitha grupmoshat. Fëmija do të shikojë në cirk kllounin që i mungon, i rrituri do të marrë mesazhin e dhimbshëm, që na mundon që është dhuna në të gjitha format, ne jemi dhunues dhe të dhunuar në të gjithë format”, tregon regjisorja. Kjo shfaqje kalon artistët e cirkut në një dimension tjetër, ata japin mesazhin duke qenë aktor, balerinë dhe sigurisht artistë cirku. Janë tetë histori të ndryshme të konceptuara dans-cirkteatër si edhe 7 pantomima të luajtura nga kllouni për publikun. Në errësirë, vetëm një prozhektor që ndriçon kllounin, i cili nis një pantomimë humoristike ku kërkon derën, e cila hapet dhe sjell në skenë histori të ndryshme nga vendverime të ndryshme. Kllouni nëpërmjet një dere të lëvizshme do të hyjë në çdo shtëpi, shkollë, etj, dhe artistikisht me detaje regjisoriale, interpretim, koreografi dhe cirk do të zhvillohen historitë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 15

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/02/2018 - 08:16

Jeta artistike në rrethe nuk përmendet asnjëherë dhe për artistët ky është një problem, që ka bërë që ata të jenë të harruar nga politikat e artit.

Postuar: 25/02/2018 - 08:14

Ekspozita ndërkombëtare “Fokus 2017” me fotot e 55 fotografëve shqiptarë dhe të huaj, pas Fierit udhëtoi drejt Prishtinës.

Postuar: 25/02/2018 - 08:12

Filmi “Shok”, i bazuar në ngjarje të vërteta gjatë luftës në Kosovë, u shfaq nga Ambasada e Kosovës në Tiranë më kuadër të aktiviteteve për 10 vjetorin e Pavarësisë,

Postuar: 24/02/2018 - 08:29

Varieteja "Humor i pastër me shumicë" së shpejti vjen në skenën e teatrit “Aleksandër Moisiu” në qytetin e Durrësit.

Postuar: 24/02/2018 - 08:26

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro në prezantimin e projekteve të zhvillimit në trashëgiminë kulturore në Berat u shpreh se puna për rijetëzimin dhe rikthimin e shkëlqimit të q

Postuar: 24/02/2018 - 08:24

Drama “Gishti” me pasojat e luftës së Kosovës ka bërë bashkë autoren kosovare Doruntina Basha dhe regjisoren serbe, Bojana Lazic.

Postuar: 24/02/2018 - 08:22

Ministria e Kulturës zhvilloi tryezën e konsultimit për restaurimin, rikonstruksionin dhe riformulimin e linjës muzeore në Muzeun Historik Kombëtar.