Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“ResArt” mbledh artistët nga Shqipëria dhe Kosova për artin bashkëkohor

“ResArt” mbledh artistët nga Shqipëria dhe Kosova për artin bashkëkohor

Postuar: 08/07/2015 - 08:51

Projekti tradicional nga “Expoart.40” multimedial me titull "RestArt" kap si temë kaosin total në çdo aspekt të jetës dhe shoqërisë sonë. Edicioni i shtatë "RestArt"  vjen si ekspozitë multimediale me kurimin e Majlinda Kelmendit dhe Zeni Ballazhit.
 
Ekspozita realizohet në “DESTIL-Albania” dhe marrin pjesë artistë nga Shqipëria dhe Kosova. Artistët pjesëmarrës në ekspozitën që do të çelet më 13 korrik janë Burim Gashi, Dusan Zidar, Irena Paskali, Katerina Belkina, Klodian Deda, Susanne Hofer, Tanja Kalf, Teuta Jashari Kajtazi dhe Eris Kajtazi. Koncepti i këtij projekti artistik "RestArt", do të provokojë shoqërinë nëpërmjet veprave artistike për t’i dhënë një përgjigje këtyre pyetjeve që bën secili, duke dhënë kontributin artistik në sensibilizimin e gjithë shoqërisë për ndryshim radikal së pari të mentalitetit përfitues, intrigues, antivlerës, korrupsionit, indiferentizmit.
 
Kjo temë kaq e gjerë do të provokoj artistët për të na sjellë vepra me një mesazh të fortë për kapërcim dhe ndryshim. Artistë bashkëkohorë në zhanre të ndryshme të artit: fotografi, video, instalacion, pikturë, etj, mund të shprehin në mënyrë inteligjente dhe artistike idetë e tyre rreth kësaj teme. Potencialet dhe mundësitë janë të mëdha dhe aspirojnë ngritjen lart të dinjitetit të secilit duke dhënë perspektiva të reja në art, shoqëri, kulturë dhe jetë.
 
Shpesh ndodh që histori të shkuara individësh, kombesh, shoqërive të caktuara bëjnë që të mos shkohet përpara, por të mbeten peng e të shkuarës dhe të sillet nëpër këmbë e jetë si fantazma e të shkuarës, duke mbetur rëndom vetëm një vegël e frikës nga ndryshimi. Realizimi i kësaj ekspozite të përvitshme ka për qëllim që të bashkojë artistë të suksesshëm të skenës së artit bashkëkohorë vendor dhe në botë në një ekspozitë të përbashkët, e cila do të trajtoj në mënyrë tejet të veçantë konceptin e parashikuar, duke sjellë kështu punët e tyre artistike nga këndvështrimi i tyre, për t’iu prezantuar pastaj dhe për të zgjuar debate duke ndikuar në sensibilizimin e shoqërisë rreth fenomenit të kaosit politik, ekonomik social në shoqërinë tonë. Gjë e cila ndikon në kaosin shpirtëror dhe moral të gjithë shoqërisë.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 14

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/03/2018 - 16:47

Arkitekti Kreshnik Merxhani shkruan se reshjet rrezikojnë kullën e kalasë në Gjirokastër. Në reagimin e tij postuar dhe nga Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore, ai shprehet se  institucionet përgjegjëse për monumentet duhet të kishin marrë masa për ndërhyrje emergjente.

Postuar: 21/03/2018 - 08:36

Komedia “Zoti i Masakrës” cilësuar si më e mira e dhjetë viteve të fundit do të ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”.

Postuar: 21/03/2018 - 08:32

“Nderi i Kombit- Brekët e shekullit të ri” vepër shkruar nga Vangjel Kozma me regji nga Erion Isai dhuroi të qeshura për publikun në skenën e teatrit të qytetit të K

Postuar: 21/03/2018 - 08:29

Për herë të parë në Panairin e Leipzigut Shqipëria prezantoi autorët shqiptarë në stendën shqiptare.

Postuar: 20/03/2018 - 09:15

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore shkruan se Ministria e Kulturës po pret që të jetë e lirë për të shkatërruar edhe atë që ka mbetur nga Butrinti.

Postuar: 20/03/2018 - 09:14

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore ka publikuar disa foto nga shtëpia e rrënuar e Selam Musait, heroit të luftës së Vlorës që ra dëshmor më 1920, dhe shkruan se është

Postuar: 20/03/2018 - 08:39

Shkrimtari Pandeli Koçi pohon se fati i librit është në situatë dramatike. Sipas tij institucionet nuk po tregojnë sa duhet interesim për autorin dhe letërsinë shqipe.