BREAKING NEWS

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver Hoxhën para se të vetëvritej

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver
x
BREAKING NEWS

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard,  ja kush është trupa gjykuese që ka futur në “terror” orkestruesit e masakrës së “21 Janarit” dhe si akuza e dytë mund ta çojë në qeli kreun e “Foltores”

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard, 
x
BREAKING NEWS

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën, kryeministri letër sekretarit të DASH që nuk do fusë hundët në arrestimet e SPAK, ja prapaskenat pas presioneve ndaj drejtësisë

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën,
x
BREAKING NEWS

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717 mijë të moshuar, zbardhen detaje nga fondi, si pritet të ndryshojë rregulli për indeksimin dhe ndryshimi I madh që po përgatit mazhoranca

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x

Kultura

“Udhëtim i gjatë drejt natës”, drama për rrënimin me protagonistë Yllka Mujon dhe Artan Imamin

“Udhëtim i gjatë drejt natës”, drama për
Drama “Udhëtim i gjatë drejt natës” nga Eugene O’Neill do të shënojë premierën e parë të këtij sezoni në skenën e Teatrit Kombëtar. Regjisori Spiro Duni me kastën e aktorëve prej disa ditësh po zhvillojnë provat në Teatrin Kombëtar, ndërsa për premierën edhe pse nuk ka një datë të saktë se kur mund të jetë në skenë, fundi i majit duket se premton për skenën. Vepra e shkrimtarit irlandezo-amerikan e vlerësuar me çmimin “Pulitzer” është një dramë me katër akte. Regjisori Spiro Duni ka bërë zgjedhjet e tij në role, ku janë emra të njohur të teatrit, ndërsa në dy rolet kryesore janë dy aktorët e karrierës Yllka Mujo dhe Artan Imami që do të skalisin personazhet kryesore të dramës “Udhëtim i gjatë drejt natës”, e cila prek skenën shqiptare për herë të parë. Ylla Mujo vjen para publikut në rolin e Maryt dhe Artan Imami në rolin e bashkëshortit të Maryt, James. Por në kastën e aktorëve nuk mungon dhe Lulzim Zeqja një nga emrat që ka spikatur gjatë kësaj kohe në skenën e teatrit me rolet e tij, dhe këtë herë regjisori Duni i ka besuar rolin e Xhejmit, ndërsa kastit të aktorëve i bashkohen dhe Flaureta Kodra dhe Genti Deçka.
 
Regjisori Duni ka sjellë vepra që në skenën e TK kanë përcjellë shumë emocione, por dhe me këtë premierë për publikun piten të zbulohen jo pak surpriza kur premiera të vijë në skenë. Me një trupë aktorësh të njohur dhe të vlerësuar në skenë teatrit, premiera e dramës “Udhëtimi i gjatë drejt natës” vjen në skenën e Teatrit Kombëtar kur deri më tani në skenë janë prezantuar jo pak shfaqje teatrore, por që nuk kanë qenë prodhim i TK, por produksione private apo dhe nga teatro të qyteteve të tjera, dhe para disa ditësh erdhi dhe trupa e teatrit “Petro Marko”. Ndërkaq që për shkak të një viti të vështirë financiar, TK vetëm një premierë do të mund të sjellë këtë sezon artistik, ndërsa deri në fund të vitit do të ketë të tjera premiera teatrore. Gjatë këtyre ditëve puna e aktorëve së bashku me regjisorin Duni është e përqendruar në vepër, dhe në realizmin e roleve të dramës që deri më tani i kishte munguar skenës shqiptare. Sa i takon personazheve kryesorë, Artan Imami dhe Yllka Mujo, të dy janë emra që kanë dekada që e kanë krijuar famën e tyre në teatër, dhe rikthen sëbashku në teatër me një dramë që pas sukseseve në skenat e botës do të marrë dhe duartrokitjet e publikut shqiptar.
 
“Udhëtimi i gjatë drejt natës”
 
Eugene O’Neill i konsideruar si një nga dramaturgët më të mirë amerikanë këtë herë me dramën e tij “Udhëtimi i gjatë drejt natës” sjell në vëmendje historinë e një familje, por kjo drejt rrënimit të saj. Një kryetar familjeje, koprac i cili nuk paguan as paratë për spitalin, pasi djali ishte i sëmurë. Duke parë kopracinë e kryetarit të familjes, gruaja, djali i madh dhe ai i vogël, shkojnë drejt rrënimit. Gjithçka në veprën, e cila i vendos ngjarjet në Amerikë, tregohet historia e një familjeje, e cila nga mëngjesi deri në mbrëmje përjeton dramën e saj. Eugen O’Neill lindi më 16 Tetor 1988 dhe u nda nga jeta më 27 Nëntor 1953. Vepra dhe krijimtaria në dramë e  O’Neill-it, e bëri botën që të kthente sytë drejt skenës dhe teatrit amerikan dhe ju hapi rrugën dramaturgëve të tjerë si: Clifford Odets, Arthur Miller, Tennese Williams dhe Edward Albee. Eugen Gladstone O’Neill është Laureati i Parë amerikan fitues i Çmimit Nobel, më 1936. Dramat e tij të titulluara poetikisht ishin nga të parat që prezantuan teknikat e realizimit të dramaturgjisë amerikane në të njëjtën kohë me dramaturgun rus Anton Cehov, norvegjezin Henrik Ibsen dhe suedezin August Strindberg. Dramat e tij ishin ndër të parat në gjuhën e folur amerikane, duke përfshirë të gjithë personazhet e të gjitha llojeve të shoqërisë, me të mirat e të këqijat, me shpresën e aspiratat e tyre, mes zhgënjimit dhe dëshpërimit, groteskes e farsave sociale, jetës e vdekjes. Eugen O’Neill shkroi vetëm një komedi të titulluar  “ Ah, Wilderness” . Pothuajse të gjitha dramat e tjera të tij karakterizohen nga përvojat e tij jetësore mes tragjikes e pesimizmit personal. Nga Julia Vrapi
 
 

Më të lexuarat