Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

140 vjetori i Lidhjes së Prizrenit mbledh historianët në Rumani

Postuar: 23/06/2018 - 07:46

Muzeu Kombëtar i Historisë dhe Arkeologjisë së Konstancës, në Rumani, së bashku me Shoqatën Lidhja e Shqiptarëve të Rumanisë zhvilluan konferencën shkencore me rastin e 140-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, me pjesëmarrjen e universitarëve dhe historianëve rumunë. Konferenca u përshëndet nga deputeti i Parlamentit të Rumanisë, përfaqësues i pakicës kombëtare shqiptare në Rumani, Bogdan Alin Stoika. Deputeti Stoika foli për numrin e madh të aktiviteteve që ka ndërmarrë ALAR për promovimin e historisë, kulturës dhe artit shqiptar, sidomos gjatë këtij viti. “Rumania luajti një rol të rëndësishëm në Rilindjen Kombëtare Shqiptare, vendi ku është zhvilluar aktiviteti politik i shoqërive patriotike shqiptare, ku janë botuar veprat e shkrimtarëve më të rëndësishme të Rilindjes, librave dhe gazeta të ndryshme, duke filluar me abetaren e Naum Veqilarxhit, librat e Naim Frashërit, Lasgush Poradecit etj” tha ai. Më pas e mori fjalën historiani dhe shkrimtari Dr. Liviu Lungu, me origjinë shqiptare dhe me katër romane të botuara në gjuhën shqipe. Historiani Liviu Lungu theksoi përpos të tjerash se lëvizja kulturore e Rilindjes Kombëtare Shqiptare, si vetëdije kulturore, si dhe Lidhja Shqiptare e Prizrenit, si vetëdije politike, janë ngjarjet më të rëndësishme në historinë e kombit shqiptar në gjysmën e dytë të shekullit XIX, të cilat përgatitën shpalljen e pavarësisë së Shqipërisë. Dr. Liviu Lungu theksoi se ishte zgjedhur pikërisht Konstanca për këtë veprimtari të rëndësishme, për shkak të kontributit të vyer të komunitetit shqiptar të Konstancës gjatë Rilindjes Kombëtare, para dhe pas shpalljes së Pavarësisë. Në qytetin e Konstancës u hap shkolla e parë në gjuhën shqipe, ku Asdreni ishte mësues i saj. Këtu u ngrit “Tipografia Albania”, në të cilën u botuan libra të rëndësishëm të kulturës shqiptare, periodikë në shqip dhe tekste shkollore për nevojat e shkollave shqiptare. Prof. Dr. Daniela Busa, e njohur si specialiste e historisë moderne të vendeve të Evropës Juglindore, punonjëse shkencore pranë Institutit të Historisë "Nicolae Iorga", mbajti kumtesën: "Shqipëria në një kontekst zonal dhe europian". Marius Dobrescu, përkthyes i veprës së Kadaresë në rumanisht, shkrimtar dhe gazetar, bëri një paraqitje të historiografisë shqiptare mbi këtë eveniment, duke u ndalur veçanërisht në kronologjinë e dhe rrethanat historike të Lidhjes së Prizrenit.  Në këtë aktivitet merrnin pjesë universitarë, studiues të historisë, anëtarë të komuniteti historik të shqiptarëve të Konstancës.    

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 4

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/07/2018 - 20:26

Artistët që janë kundër ligjit që i hap rrugë prishjes së Teatrit Kombëtar dhe atij Eksperimental, kanë thënë sot se ambasadorja e BE ka pranuar një takim me a qenë Kastriot Çipi i cili në emër të Aleancës për Mbroj

Postuar: 18/07/2018 - 17:48

Kjo ishte lamtumira e fundit e familjarëve, miqve dhe kolegëve që ndanë vite pune me Ilia Terpini

Postuar: 18/07/2018 - 17:29

Aleanca për Mbrojten e Teatrit ka komentuar projektligjin e qeverisë që do të sjellë ndryshime

Postuar: 18/07/2018 - 07:35

 Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro në një dalje të saj në media u shpreh se Galeria Kombë

Postuar: 18/07/2018 - 07:33

 "Vagonat prej letre” është vepra që ka bërë bashkë për realizimin e saj kompozit

Postuar: 18/07/2018 - 07:32

Artisti Helidon Gjergji çel sot ekspozitën personale “Shkodra Lake” ( Liqeni i Shkodr

Postuar: 18/07/2018 - 07:29

 Muzeu Arkeologjik i Tiranës në vëmendjen e specialistëve të trashëgimisë, por jo të shtetit