BREAKING NEWS

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i pajetë në malin e Moravës, dyshimet e para

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i
x
BREAKING NEWS

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me paralajmërimin e fortë: Do thyejmë lidhjet e...

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me
x
BREAKING NEWS

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do të ndodhë nesër: SHBA do tregojë forcën ndaj këtij politikani shqiptar

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA për të luftuar korrupsionin: Me urdhër ekzekutiv të Biden...

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA
x
BREAKING NEWS

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e zezë’ edhe 2 persona të tjerë, zbardhet për çfarë akuzohen (EMRAT)

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e
x
BREAKING NEWS

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”, Spartak Ngjela flet me emra dhe paralajmëron fundin e ‘frikshëm’ për këta 2 politikanë shqiptarë: Ky është fakt!

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”,
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit të Covid: Mbi 5000 pacientë aktiv në vend, ja sa janë infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u ndëshkuar”/Çfarë po paralajmëron? Ambasadorja Yuri Kim shpërndan mesazhin e rëndësishëm

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u
x

Kultura

150-vjetori i lindjes së Gjergj Fishtës, studiuesit: Na kujton gjuhën dhe identitetin

150-vjetori i lindjes së Gjergj Fishtës, studiuesit: Na kujton

Konferenca shkencore në nder të 150-vjetorit të lindjes së Gjergj Fishtës, që u organizua nga Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit në bashkëpunim me Muzeun Historik Kombëtar të shtunën bëri bashkë studiues dhe autorë. Alda Bardhyli, drejtore e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, në fjalën e saj përshëndetëse u shpreh se në këtë muaj dedikuar librit dhe rolit të tij në shoqëri, kulmojmë me këtë aktivitet kushtuar 15- vjetorit të lindjes së një prej figurave më të rëndësishme kombëtare Gjergj Fishtës. “Sa herë që flasim për Gjergj Fishtën duket sikur historia e letërsisë apo kritika do ti ketë gjithmonë borxh, atë heshtjen e gjatë që ra mbi të prej gjysmë shekulli por pavarësisht kësaj ai vjen sot si një figurë iluminuese. Ai vjen si një figurë, i cili na kujton sa e mrekullueshme është historia e letërsisë shqipe, poezia jonë kombëtare, na kujton gjuhën identitetin dhe mbetet një figurë që gjithmonë bashkon”, përfundoi ajo. Studiues të ndryshëm të figurës së Fishtës të pranishëm në konferencë si: dr. Lili Sula, dr. Anila Mullahi, dr. Primo Shllaku, dr. Rovena Vata dhe Behar Gjoka shprehën vlerësimin e tyre për këtë figurë. Ata e cilësuan figurën e Fishtës si një poliedër, që pavarësisht se u keqkuptua, e u dhunua ai ngeli po aty në piedestalin që i ngriti vetes. Nuk do të harrohet kurrë vepra "Lahuta e Malcisë", e cila me të drejtë u konsiderua si "Iliada shqiptare" dhe Fishta si "Homeri shqiptar" theksoi dr. Lili Sula. Fishta ngelet një autor kombëtar, për frymën heroike nacionale që shfaq në veprat e tij dhe gjuha fishtiane do të ngelet e pandashme ndër breza. Gjergj Fishta (Fishtë, 23 tetor 1871 - Shkodër, 30 dhjetor 1940) ka qenë frat françeskan, arsimtar, shkrimtar, përkthyes dhe po ashtu kryetar i komisionit për hartimin e alfabetit në Kongresin e Manastirit. Pas dekadës së dytë të shekullit 20, Fishta iu imponua kulturës shqiptare jo vetëm si shkrimtar (poet, dramaturg, prozator, etj), por edhe si kritik e historian i letërsisë.