BREAKING NEWS

"Berisha ka marrë huqet e Lulit", ish deputeti: Njerëzit duan Big Brother-in, jo fantazitë e Saliut

"Berisha ka marrë huqet e Lulit", ish deputeti: Njerëzit
x
BREAKING NEWS

Berisha e sfidon ‘Live’, Rama e pret në takim, ja data

Berisha e sfidon ‘Live’, Rama e pret në takim, ja data
x
BREAKING NEWS

'Perla' e deputetit Korreshit/ Çfarë tha deputeti që shkriu së qeshuri studion (VIDEO)

'Perla' e deputetit Korreshit/ Çfarë tha deputeti që
x
BREAKING NEWS

Baton Haxhiu zbardh prapaskenat e udhëtimit me Ramën dhe Duçkën dhe ngre dyshime të forta: Doriani ka pasur një trajtim të veçantë në Kiev, më bënë përshtypje çantat…

Baton Haxhiu zbardh prapaskenat e udhëtimit me Ramën dhe
x
BREAKING NEWS

"Kryeministri duhet të përballet me të vërtetën", Dash Shehi reagon për skandalin “McGonigal”: Rama duhet të japë dorëheqjen!

"Kryeministri duhet të përballet me të
x
BREAKING NEWS

Ministria e Financave del me njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë do të ndodhi me inflacionin gjatë vitit 2023

Ministria e Financave del me njoftimin e rëndësishëm, ja
x
BREAKING NEWS

"Edi Rama lakohet 14 herë dhe akuzohet për një gjë të tmerrshme", Berisha del me reagimin e fortë: Është i vetmi kryeministër që mbron vendimin e Serbisë për të mos i vendosur sanksione Rusisë

"Edi Rama lakohet 14 herë dhe akuzohet për një gjë
x
BREAKING NEWS

Korreshi nxjerr të fshehtat e grupit të PD-së, zbulon kërkesën për bashkim: Gazmend Bardhi i ka dërguar Berishës një shkresë

Korreshi nxjerr të fshehtat e grupit të PD-së, zbulon
x

Kultura

Akrobatja Fiona Rushiti me një performancë të veçantë për festat e nëntorit

Akrobatja Fiona Rushiti me një performancë të veçantë

Akrobatja Fiona Rushiti do të dhuroi një performancë të veçantë për festat e nëntorit. Performanca e akrobates do të realizohet mbrëmjen e së premtes në prani të publikut në sheshin “Nënë Tereza”, për tu xhiruar dhe shfaqur më pas në ditët e festave 28 dhe 29 nëntor. Akrobatja Fiona Rushiti tregon se këtë herë në vëmendjen të saj do të jetë harta e Shqipërisë etnike. “Projekti këtë radhë është harta e Shqipërisë e hapur dhe krahu i shqiponjës, që nënkupton Shqipërinë etnike, që përfshin të gjitha trevat shqiptare, për t’iu uruar Pavarësinë. Është 6 metra e madhe dhe ka një rreth flake, kurse pjesa e hartës dhe e shqiponjës është e veshur me drita. Një performancë, që unë e kam menduar për festat e nëntorit për të gjithë shqiptarët e të gjithë trevave, por dhe duke qenë se ka disa kohë që ne shqiptarëve na kanë quajtur kriminelë, performancën e kam lidhur me disa maska dhe kam bërë një kudërpërgjigje ironike”, tregon akrobatja e njohur Fiona Rushiti, që herë pas here surprizon me performancat e saj në lartësi në ajër. Këtë herë akrobatja tregon se do të jetë në lartësi rreth 20 metra. “Për pjesën e flakës do të kem stafin, që do më ndihmojë, sepse dhe është diçka e re. Një performancë, që është bërë në kohë rekord”, tregon akrobatja. Herë pas here në aktivitetin e saj akrobatja  e njohur Fiona Rushiti ka përcjellë për publikun performanca që janë zhvilluar në ajër, ku nuk ka munguar dhe më parë me rastin e festave. Por në aktivitetin e saj është dhe promovimi i trashëgimisë sonë kulturore përmes performancave nga ajri. Një artiste me performanca spektakolare në vende të ndryshme, e cila edhe pa ndihmën e institucioneve ia ka dalë të ketë një aktivitet të vlerësuar dhe promovim të trashëgimisë kulturore. Fiona Rushiti gjithashtu trajnon grup-moshat e reja, që pse jo sipas saj të kemi akrobatë të tjerë të shkëlqyer në të ardhmen.