BREAKING NEWS

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me paralajmërimin e fortë: Do thyejmë lidhjet e...

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me
x
BREAKING NEWS

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do të ndodhë nesër: SHBA do tregojë forcën ndaj këtij politikani shqiptar

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA për të luftuar korrupsionin: Me urdhër ekzekutiv të Biden...

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA
x
BREAKING NEWS

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e zezë’ edhe 2 persona të tjerë, zbardhet për çfarë akuzohen (EMRAT)

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e
x
BREAKING NEWS

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”, Spartak Ngjela flet me emra dhe paralajmëron fundin e ‘frikshëm’ për këta 2 politikanë shqiptarë: Ky është fakt!

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”,
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit të Covid: Mbi 5000 pacientë aktiv në vend, ja sa janë infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u ndëshkuar”/Çfarë po paralajmëron? Ambasadorja Yuri Kim shpërndan mesazhin e rëndësishëm

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u
x
BREAKING NEWS

Mesazhi i fortë nga SHBA, Antony Blinken publikon emrat: Këta janë Kampionët tanë Antikorrupsion, së bashku do të ndëshkojmë të korruptuarit

Mesazhi i fortë nga SHBA, Antony Blinken publikon emrat: Këta
x

Kultura

Aktiviteti “Një personalitet si At Gjergj Fishta” në “Tetorin e Librit”

Aktiviteti “Një personalitet si At Gjergj Fishta” në

 Në kuadër të “Tetorit të Librit”, Muzeu Historik Kombëtar organizoi aktivitetin letrar me titull “Një personalitet si At Gjergj Fishta”. Në këtë aktivitet organizuar me rastin e 150-vjetorit të lindjes së Gjergj Fishtës ishin pjesëmarrës dr. Rovena Vata, kritike dhe studiuese e letërsisë dhe znj. Rezarta Alla drejtoreshë e gjimnazit “Ismail Qemali”. Dr. Rovena Vata midis të tjerash thase promovimi i fgurës së Fishtës duhet të jetë në fokus të studiuesve. “At Gjergj Fishta, një personalitet që shkroi vepra për historinë, letërsinë dhe kulturën shqiptare, nuk e ka vendin e merituar as sot e kësaj dite, prandaj promovimi i imazhit dhe veprës së tij, duhet të jetë në fokusin e çdo studiuesi. Ajo çfarë është shumë e rëndësishme dhe shumë e vërtetë është fakti se vepra e Gjergj Fishtës, promovoi identitetin kombëtar shqiptar, si identitet historik, gjuhësor dhe etnik”, tha dr. Vata. Në fjalën e saj përshëndetëse, znj. Rezarta Alla vlerësoi përgatitjen e nxënësve për këtë aktivitet, duke veçuar bashkëpunimet e shkëlqyera midis gjimnazit “Ismail Qemali” dhe Muzeut Historik Kombëtar. Aktiviteti u pasurua me interpretimet e nxënësve nga poezitë e Fishtës, prezantime, si dhe me vizatimet nga vetë gjimnazistët dedikuar kësaj dite. Të ftuarit folën për rëndësinë leximit në formimin e të rinjve. Akt dashurie i papërsëritshëm është leximi, prandaj synojmë të rrisim lexuesit, pa të cilët nuk ka as autor, as përkthyes, as botues. Gjergj Fishta (Fishtë, 23 tetor 1871 - Shkodër, 30 dhjetor 1940) ka qenë frat françeskan, arsimtar, shkrimtar, përkthyes dhe po ashtu kryetar i komisionit për hartimin e alfabetit në Kongresin e Manastirit. Pas dekadës së dytë të shekullit 20, Fishta iu imponua kulturës shqiptare jo vetëm si shkrimtar (poet, dramaturg, prozator, etj), por edhe si kritik e historian i letërsisë.