BREAKING NEWS

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për Shërbimin Arsimor, reagon 'flakë për flakë' ministrja Evis Kushi, tregon vendimin që pritet

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për
x
BREAKING NEWS

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot Kongresin e jashtëzakonshëm në stadiumin “Air Albania”, rizgjidhen strukturat. Zbardhet e gjithë axhenda

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot
x
BREAKING NEWS

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado të vogël”, Rama del me mesazhin e fuqishëm për të gjithë socialistët

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado
x
BREAKING NEWS

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe në administratë, emrat me më shumë vota drejt katapultimit në qeveri

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe
x
BREAKING NEWS

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof për të rritur pazarin, deputetët demokratë kundër rikthimit të tij

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof
x

Kultura

Aleanca për Teatrin: Më shumë afat për prova shtesë është shenjë fitoreje, kemi besim se Kushtetuesja do vendosë demokracinë në vend

Aleanca për Teatrin: Më shumë afat për prova shtesë

Aleanca për Teatrin e ka konsideruar si një sinjal të parë fitoreje faktin që Kushtetuesja iu dha disa ditë afat për të siguruar më shumë prova. Ndërsa ka përshëndetur këtë vendim të gjykatës, e juristja e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar, Adriana Kalaja, se në seancën e radhës duhet të paraqitet edhe një ekspert për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore, ku do të vërtetohet Teatri Kombëtar ka qenë një vepër arti. “Ne parashtruam disa kërkesa paraprake. Nga këto kërkesa dy nga 3 u pranuan. Kjo është fitore e momentit. Sot e çmojmë se nisi çështja në Gjykatën Kushtetuese. Ato që kemi kërkuar ne, mënyrën se si e kemi ngritur çështjen në Kushtetuese, do ta detyrojmë që të jetë pro teatrit. Kërkuam marrjen e provave që daton që në 1937 që kanë të bëjmë me blerjen e votës. Ne kemi parashtruar në kërkesat paraprake se jo vetëm që jemi bashkuar me palën e presidentit, si palë e tretë, po kemi kërkuar përveç dëshmitarëve që të na lënë të paraqesim ekspertë”, tha Kalaja. Sipas saj, ngërçi i kësaj çështje është se qeveria nuk e konsideronte teatrin si monument kulturor, prandaj ajo do të këmbëngulë që eksperti të jetë i fushës për trashëgimitë kulturore. “Eksperti do të jetë në fushën e trashëgimisë kulturore, një ekspert që ka dijeni të posaçme. Ngërçi është se palët e interesuara, duke nisur nga Kuvendi, Kryeministria, ministria e Kulturës dhe asaj të Financave dhe Bashkia Tiranë sjellin argumentin se teatri nuk ka qenë monument kulture. Ne do të vërtetojmë se teatri jo vetëm që ka qenë pjesë e zonës historike, monument kulture, por heqja është bërë për t’ju hapur rrugë prishjes së teatrit”, tha Kalaja. Edhe regjisori Edmond Budina e përshëndeti këtë mundësi që iu dha Kushtetuesja. Sipas tij kjo tregon që gjykata do të vendosë të drejtën dhe do të sjellë demokracinë në vend. “Sistemi i drejtësisë i çdo vendi e ruan moralin. Por jo gjithmonë ligji përshtatet me moralin. Në rastin e teatrit, është e qartë se morali dhe ligji janë bashkë, pasi është një aferë korruptive. Jemi besimplotë se Gjykata Kushtetuese do të japë një vendim të drejtë se me Teatrin Kombëtar ngrihet demokracia në këtë vend”, tha Budina.