BREAKING NEWS

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte magnituda

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte
x
BREAKING NEWS

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur (FOTO+EMRI)

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur
x
BREAKING NEWS

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe bën deklaratën e fortë: Ja pse kjo parti duhet të shkrihet

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid në 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid
x
BREAKING NEWS

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet për Fatmir Mediun, shpërthen i revoltuar Erion Braçe dhe nuk lë gjë pa thënë: Mos guxoj kush të...(VIDEO)

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet
x
BREAKING NEWS

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb kohë dhe bën lëvizjen urgjente, del kundër Gjykatës së Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit dhe e paralajmëron

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb
x
BREAKING NEWS

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin
x
BREAKING NEWS

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste pritet të dalë në një konferencë urgjente

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste
x

Kultura

Alfred Bualoti: RTSH duhet të jetë më realiste, më afër problematikave sociale dhe shoqërore

Alfred Bualoti: RTSH duhet të jetë më realiste, më afër

Radio Televizioni Shqiptar duhet të jetë më pranë problemeve, që ka shoqëria jonë. Kështu shprehet regjisori Alfred Bualoti, i cili vite më parë ka punuar në RTSH. Për autorë të ndryshëm, si krijues të njohur të muzikës, dramaturgë dhe më gjerë, RTSH duhet të jetë më pranë publikut me atë që përcjell përmes ekranit. Regjisori Alfred Bualoti thotë se disa gjëra janë përmirësuar me kalimin e viteve, por ka ende pak nga filozofia si dikur. “Disa gjëra janë përmirësuar në RTSH dhe kjo është gjë e mirë. Por ka një frymë që mbetet akoma pak si e vjetruar, vjen pak aromë të një filozofie të dikurshme, por sidoqoftë ka filluar të ndryshojë diçka”, shprehet ai. Sipas tij, këshilli drejtues duhet të ketë një politikë dhe frymë të re në RTSH, ndërsa drejtorët që janë ekzekutiv duhet të kujdesen që gjithçka të jetë në nivel. “RTSH ti përgjigjet kohës, me teknikën, imazhin, etj”, vijon Bualoti. Sipas tij, RTSH ka mangësi sa i takon problematikave aktuale, që janë sot. Dikur regjisor në RTSH, Alfred Bualoti thotë se duhet të ketë një qasje më realiste ndaj problemeve në vend. “RTSH ka mangësi në shtjellimin e problematikës reale, që ka Shqipëria. RTSH duhet të jetë më realiste, më afër problematikës sociale dhe shoqërore, aktualitetit çfarë ndodh sot në Shqipëri, që ka një problematikë të madhe në të gjitha shtresat e popullsisë”, thotë më tej Bualoti. Si regjisor, por me aktivitetin e tij dhe aktor që ka lozur në disa filma Bualoti thotë se RTSH duhet të ketë dhe filmin televiziv. “Mungesë në RTSH filmi televiziv. RTSH i ka mundësitë që të hyjë në filmin televiziv të mirëfilltë, qoftë serial apo dhe një film me metrazh normal”, thotë ai.

Puna vite më parë në RTSH

Alfred Bualoti pas diplomimit si aktor nga Instituti i Lartë i Arteve, në Tiranë, më 1974, për një farë kohe punoi në Radio Televizionin Shqiptar dhe më vonë 1 vit në Teatrin e Gjirokastrës, por tu rikthyer sërish disa vite në RTSH. Si regjisor që vite më parë ka qenë pranë radio “Tiranës” dhe TVSH, Alfred Bualoti thotë se ato vite punohej me shumë përgjegjësi. “Unë kam mbaruar Institutin e Lartë të Arteve në 1974. Në 1975 u emërova në TVSH regjisor një vit dhe më pas shkoj në Gjirokastër në teatër, dhe jam rikthyer në radio në 1976. Nga ai vit deri në 1981 kam punuar në RTSH”, thotë ai. Si regjisor Bualoti është marrë me spektakle të ndryshme të kohës dhe thotë se punohej me përgjegjësi, duke qenë se dhe programet nuk duhej të dilnin nga korniza e kohës. “Unë TVSH isha regjisor dhe merresha me spektaklet, etj. Në radio “Tirana” kam qenë regjisor te “Heroizmi i popullit tonë në shekuj”, dramatizimet e ndryshme, “Teatri në mikrofon”, kanë qenë në disa emisione. Atë kohë kishte shumë përgjegjësi, çdo gjë duhej shumë e vëmendshme, të mos dilnin programet nga korniza që ishin përcaktuar atë kohë nga Komiteti Qendror, sepse ai vëzhgonte gjithçka që dilte”, thotë ai. Alfred Bualoti ka interpretuar disa role në kinematografi, duke filluar me rolin protagonist të Vlashit në filmin “Pylli i lirisë”.