BREAKING NEWS

Regjistrohen 25 raste të reja me Covid, asnjë viktimë në Shqipëri

Regjistrohen 25 raste të reja me Covid, asnjë viktimë në
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Ndërron jetë ish-deputeti i njohur i Partisë Demokratike

Lajm i trishtë! Ndërron jetë ish-deputeti i njohur i Partisë
x
BREAKING NEWS

Italia deklasifikon 4 mijë dokumente, mes tyre akte top sekret të misioneve në Shqipëri, në ato vite kryeministër ishte Ilir Meta, priten të zbardhen emrat e ministrave dhe magjistratëve shqiptarë

Italia deklasifikon 4 mijë dokumente, mes tyre akte top sekret të
x
BREAKING NEWS

“Rrezikojmë të njëjtin tmerr...”/ Erion Braçe thirrje urgjente të gjithë shqiptarëve: Mos keni frikë! Çohuni!

“Rrezikojmë të njëjtin tmerr...”/  Erion
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Vazhdojnë protestat masive kundër masave anti-Covid në Gjermani, mijëra njerëz zbarkojnë në rrugë, një burrë pësoi atak kardiak teksa u arrestua nga policia (DETAJET)

Degradon keq situata/ Vazhdojnë protestat masive kundër masave
x
BREAKING NEWS

THELLOHET TRAGJEDIA! Shpërthimi i bombolës së gazit brenda hotelit në Velipojë, pas 2 vajzave ndërron jetë edhe nëna. Ja si paraqitet gjendja e djalit të vetëm të familjes që ka mbijetuar

THELLOHET TRAGJEDIA! Shpërthimi i bombolës së gazit brenda
x
BREAKING NEWS

Alarmohen qytetarët në Elbasan, zbulohet një granatë në mes të rrugës, njoftohen me urgjencë forcat xheniere

Alarmohen qytetarët në Elbasan, zbulohet një granatë në
x
BREAKING NEWS

GJKKO nuk rihapi hetimin për Fatmir Mediun, SPAK bën një tjetër lëvizje

GJKKO nuk rihapi hetimin për Fatmir Mediun, SPAK bën një
x

Kultura

Anastas Kostandini, ekspozitë me piktura në qytetet gjermane

Anastas Kostandini, ekspozitë me piktura në qytetet gjermane

Piktori i njohur Anastas Kostandini i vlerësuar me aktivitetin tij brenda dhe jashtë vendit, së fundmi prezantoi veprat e tij me piktura në Gjermani. Ekspozita u organizua nga Nehemiah Gateway, që bëri të mundur që artisti shqiptar i njohur ndërkombëtarisht Anastas Kostandini (Taso) të prezantohej, në disa qytete në Gjermani. Turneu filloi nga Nurembergu, duke kaluar nga Schwarzenbach am Wald, për të përfunduar me ekspozitën në qytetin e Berlinit. Tema e ekspozitës është “Jeta në tranzicion- Shqipëria periferike midis komunizmit dhe demokracisë". Gjatë këtij rrugëtimi shumë njerëz patën mundësinë të njihen me veprat e piktorit të njohur Anastas Kostandini, por dhe me të personalisht, si dhe të merrnin një copëz arti të Shqipërisë autentike për në shtëpi, zyrë apo për koleksionin e tyre me vepra arti. Tema "Jeta në tranzicion- Shqipëria periferike midis komunizmit dhe demokracisë" tregonte pikëpamjen personale të piktorit Anastas Kostandini (Taso) për vendlindjen e tij, gjithmonë nën ndryshim, Pogradecin dhe jetën e njerëzve që kaluan papritmas nga një sistem shoqëror në tjetrin. Në këtë tur në Gjermani, ekspozita në Nuremberg u çel në datën 30 tetor me fjalën e kryetarit të qarkut të Frankonisë Qëndrore, z. Armin Kroder, në Schwarzenbach am Wald u hap më 4 nëntor, nga kryetari i bashkisë, z. Reiner Feulner dhe më 6 nëntor në Berlin ekspozita me veprat e autorit shqiptar u çel nga z. Johannes Selle, deputet i parlamentit gjerman dhe anëtar i bordit këshillues të Nehemiah Gateway. I pranishëm në aktivitetin në Berlin ishte dhe ambasadori shqiptar në Berlin, z. Artur Kuko, si dhe aktori i mirënjohur Nik Xhelilaj. Kjo ekspozitë-turne kontribuoi gjithashtu suksesshëm në shkëmbimin kulturor midis dy vendeve. Anastas Kostandini ka mbaruar Akademinë e Arteve të Bukura në Tiranë më 1978. Tema e preferuar e veprave të tij janë peisazhet sociale e poetike nga jeta e përditshme, natyra psikologjike e qytetit të lindjes Pogradecit, të cilin ai e njeh në thellësi, si dhe kompozimi nga traditat e vendlindjes. Ndër vite me aktivitetin e tij në pikturë, piktori i njohur ka hapur ekspozita të ndryshme brenda dhe jashtë Shqipërisë, ku ka marrë vlerësimin e publikut.