BREAKING NEWS

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me paralajmërimin e fortë: Do thyejmë lidhjet e...

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me
x
BREAKING NEWS

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do të ndodhë nesër: SHBA do tregojë forcën ndaj këtij politikani shqiptar

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA për të luftuar korrupsionin: Me urdhër ekzekutiv të Biden...

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA
x
BREAKING NEWS

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e zezë’ edhe 2 persona të tjerë, zbardhet për çfarë akuzohen (EMRAT)

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e
x
BREAKING NEWS

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”, Spartak Ngjela flet me emra dhe paralajmëron fundin e ‘frikshëm’ për këta 2 politikanë shqiptarë: Ky është fakt!

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”,
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit të Covid: Mbi 5000 pacientë aktiv në vend, ja sa janë infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u ndëshkuar”/Çfarë po paralajmëron? Ambasadorja Yuri Kim shpërndan mesazhin e rëndësishëm

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u
x
BREAKING NEWS

Mesazhi i fortë nga SHBA, Antony Blinken publikon emrat: Këta janë Kampionët tanë Antikorrupsion, së bashku do të ndëshkojmë të korruptuarit

Mesazhi i fortë nga SHBA, Antony Blinken publikon emrat: Këta
x

Kultura

Ankesa e artistëve të Cirkut Kombëtar, KLSH auditim për procedurat e ndjekura

Ankesa e artistëve të Cirkut Kombëtar, KLSH auditim për

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka nisur auditim për procedurat e ndjekura për Cirkun Kombëtar. KLSH bën me dije se ka nisur auditimin për të gjithë procesin në kërkesën e bërë nga artistët e Cirkut Kombëtar. Më datë 22 tetor pranë Kontrollit të Lartë të Shtetit artistët paraqitën me shkrim një kërkesë për hetim mbi veprimet apo mosveprimet e kryera nga Cirku Kombëtar dhe Ministria e Kulturës. KLSH njofton se në shkresën e tyre kërkonin një hetim më të thelluar. “Në të referohen si shkelje nga ana e punonjësve të institucioneve të sipërcituara në kundërshtim me procedurën administrative të caktuar për mbrojtjen e interesave të tyre ligjore në kuadër të një procesi gjyqësor. Gjithashtu artistët kërkojnë një hetim më të thellë mbi mënyrën e menaxhimit të veprimtarisë së Cirkut Kombëtar nga ana e titullarit të këtij institucioni. Njoftojmë se në lidhje me këtë kërkesë për hetim, kryetari i Kontrollit të Lartë të Shtetit, z. Arben Shehu urdhëroi në mënyrë të menjëhershme nisjen e auditimeve për të gjithë procesin e parashtruar në kërkesën e ardhur nga artistët e Cirkut Kombëtar”, thuhet në njoftimin e KLSH. Historia e prishjes së Cirkut Kombëtar, ku përmbaruesit dhe artistët e cirku përplasen mes tyre vijoi prej vitesh. Përplasjet nisën që kur Gjykata Administrative me vendim të formës së prerë i kaloi truallin, ku ndodhej Cirku Kombëtar pronarit privat. Toka ku ishte ngritur çadra rreth 1073 metra katrorë i janë njohur nga gjykata si pronë private një sipërmarrësi, që në vitin 2014. Në këtë veç çadrës së cirkut janë dhe palestra e madhe poshtë, magazina, dhoma e kafshëve, etj. Momenti që shënoi lindjen e cirkut shqiptar, është nëntori i vitit 1959 me realizimin e një shfaqje të plotë. Artistët dhe përfaqësues të sindikatës të enjten që lamë pas ishin në Ministri të Kulturës me 3 kërkesa për zgjidhjen e problemit të tyre.