BREAKING NEWS

Llallën e pret burgu, Spartak Ngjela: Mendonte se do fitonte luftën me Amerikën, ishte aq mendjelehtë. Shpëton vetëm nëse ikën në...

Llallën e pret burgu, Spartak Ngjela: Mendonte se do fitonte luftën me
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon urdhër arrestin për Adriatik Llallën, Policia bën lëvizjen e menjëhershme

SPAK lëshon urdhër arrestin për Adriatik Llallën, Policia
x
BREAKING NEWS

Fundoset Adriatik Llalla, REAGON për herë të parë ambasadorja Yuri Kim, paralajmëron aksion kundër zyrtarëve të korruptuar: Askush nuk është mbi ligjin!

Fundoset Adriatik Llalla, REAGON për herë të parë
x
BREAKING NEWS

Adriatik Llalla dënohet me burg, Frrok Çupi bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron zhvillime: Drejtësia e re po vepron! E gjithë armata e punonjësve të drejtësisë ishte e lidhur me...

Adriatik Llalla dënohet me burg, Frrok Çupi bën
x
BREAKING NEWS

“Me kë do të fillojë SPAK-u?”/ Spartak Ngjela tregon kush e ka radhën pas Sali Berishës dhe paralajmëron ‘TËRMET’ në skenën politike shqiptare: Ky politikan është një model skizofrenik. Rama mund të detyrohet të...

“Me kë do të fillojë SPAK-u?”/ Spartak Ngjela tregon
x
BREAKING NEWS

Përfundon mbledhja e Këshillit të Ministrave, Ahmetaj zbulon vendimet marra

Përfundon mbledhja e Këshillit të Ministrave, Ahmetaj zbulon
x
BREAKING NEWS

“Adriatik Llalla, kurbani i parë i reformës në drejtësi”, Klodiana Lala zbulon informacione për vendndodhjen e ish-kryeprokurorit: Më kanë ardhur foto! Avokati paraqiti akt ekspertimin, vuan nga një sëmundje e…

“Adriatik Llalla, kurbani i parë i reformës në
x
BREAKING NEWS

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën, ja çfarë ndodh nëse nuk paraqitet ish kryeprokurori pasi ka një javë që është larguar jashtë vendit

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën,
x

Kultura

Ansambli “Tirana”, në konkurrim në “International Folk Festival Tirana”

Ansambli “Tirana”, në konkurrim në “International

Ansambli folklorik “Tirana” merr pjesë në “International Folk Festival Tirana”, që nisi mbrëmjen e 22 korrikut të amfiteatri. Ansambli folklorik “Tirana” është përfaqësues i Shqipërisë në “International Folk Festival Tirana”, pjesë e “FIDAF Ëorld” një ndër Federatat e Festivaleve Ndërkombëtare të Kërcimit më të mëdha në botë, me 83 shtete anëtare. Me koncerte te amfiteatri i Tiranës, ansambli “Tirana” garon mes 10 ansambleve vallesh nga bota. Në festival ansamblet përfaqësojnë 10 shtete të ndryshme si Meksika, Kameruni, Polonia, Bullgaria, Maqedonia e Veriut, Kosova, Serbia, Greqia, Shqipëria dhe Mali i Zi. Koreograf i ansamblit “Tirana” është Sedmir Memia, kostumografe Edlira Sula, Raimonda Hamzaj, Fatjona Cilaj, formulues muzikor Milen Nikolla, drejtues orkestre Dashamir Gega. Pas mbrëmjes së të enjtes dhe të premtes, ansambli “Tirana” do të jetë në skenë dhe në datën 24 korrik ora: 20:00, ku hyrja është e lirë. Valltarë janë Megi Duka, Sara Koçi, Silva Brahimataj, Luisa Dinellari, Ester Koni, Marsida Gjonpapaj, Katerina Konini, Kejsi Koxhaj, Guina Tarexhepi, Enkeleda Agolli, Aneda Lusha, Sedmir Memia, Erdet Miraka, Mario Bali, Stiv Osmanaj, Xhoni Spahi, Mariglen Domi, Matia Shehi, Samuel Myrteli, Alfons Nikolli, Endri Koceku. Orkestra është me artistët Nurije Myfari, Ada Zala, Dashamir Gega, Ilir Neziri, Ilir Bega, Todi Dori, Mark Kakusi, Sazan Duma, Endrit Maloku. Ansambli folklorik “Tirana”, ky grupim artistësh të rinj përfaqësohet në këtë festival të rëndësishëm nga valle të trevave të ndryshme të Shqipërisë, valle nga Shqipëria e Mesme, nga Shqipëria e Jugut dhe nga Shqipëria e Veriut. Ky festival, i cili organizohet për herë të parë në Tiranë, është një organizim i “FIDAF Albania”. Ansambli “Tirana” është i vetmi entitet gjithëpërfshirës i këtij lloji në rajon, dhe një aset i rëndësishëm kulturor për kryeqytetin dhe jo vetëm.