BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga politika dhe i nxjerr në shesh të gjitha: Azem Hajdari më tha se ‘o do ta vras Berishën, o do më vrasë’, Ilir Meta donte të ekzekutonte Becchettin për 2  milionë euro, ja si e helmuan me kafe amb...

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset eksploziv dy banesave, policia zbardh detaje

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset
x
BREAKING NEWS

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit të Dosjeve të publikojë emrat e ish-sigurimsave që janë pjesë e Administratës Publike

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit
x
BREAKING NEWS

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës dosjen e spiunit, dekretimi i Begajt, flirtet me Ramën dhe ambasadoren Kim xhindosën kreun e “Foltores”

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës
x
BREAKING NEWS

Detaje nga plagosja në Fushë-Krujë/ Zbardhet shkaku pse nisi sherri mes autorit dhe 55-vjeçarit ku agravoi në përdorimin e armëve. Reagon Policia

Detaje nga plagosja në Fushë-Krujë/ Zbardhet shkaku pse nisi
x
BREAKING NEWS

Ballkani era “barut”, zbardhet plani djallëzor që po përgatit Vuçiç bashkë me Putin për Kroacinë, paralajmërohen trazira, ja si situata mund të përshkallëzohet në konflikt të armatosur

Ballkani era “barut”, zbardhet plani djallëzor që po
x
BREAKING NEWS

Skenari i frikshëm në tryezën serbo-ruse, “vijat e kuqe” mes SHBA-së dhe Rusisë mund të ndezin Kosovën, Putin kërkon gjakderdhje në Ballkan

Skenari i frikshëm në tryezën serbo-ruse, “vijat e
x
BREAKING NEWS

“Zelensky është si Hitleri”, Dmitry Medvedev del me teorinë e frikshme, ja si zyrtari i lartë rus po e përgatit terrenin për të marrë vendin e Vladimir Putinit

“Zelensky është si Hitleri”, Dmitry Medvedev del me
x

Kultura

AQSHF: ‘Gjurmë në kaltërsi’, një nga produksionet me buxhetin më të lartë në Kinostudio

AQSHF: ‘Gjurmë në kaltërsi’, një nga

Filmi "Gjurmë në kaltërsi" është prodhim i vitit 1981. Arkivi Qëndror Shtetëror i Filmit shprehet se ky prodhim kinematografik shqiptar kishte një nga buxhetet më të larta të kohës dhe u vu në dispozicion dhe flota e aviacionit luftarak. “A e dini se filmi "Gjurmë në kaltërsi" ishte një nga produksionet me buxhet më të lartë të realizuar nga Kinostudio, edhe pse për të u vu në dispozicion e gjithë flota e aviacionit luftarak dhe avionët MIG, për të cilët u deshën qindra litra karburant për të realizuar dublat gjatë xhirimeve. Regjia Saimir Kumbaro, skenari Llazër Çuçi, operator Lionel Konomi dhe muzika Limos Dizdari”, thuhet në materialin e AQSHF për këtë film. Aktorë në role ishin Reshat Arbana, Xhevdet Feri, Fitim Makashi, Hysen Bashkhysa, Stavri Shkurti, Gjergji Lala, Bep Shiroka, Besim Kurti, Gjergj Spaho, Zef Deda, Gani Disha, Kastriot Çollaku, Donika Fifa, Antoneta Papapavli. Në film, Astriti një pilot i ri, sapo ka dalë nga bankat e shkollës së aviacionit, arrin disa rezultate, por emocionohet gjatë stërvitjes. Me ndihmën e komandant Markos dhe të shokëve, si edhe me vullnet të fortë ai arrin suksesin. Koleksioni i AQSHF është krijuar kryesisht nga fondi i depozitës legale të prodhimit shqiptar të filluar prej vitit 1947, i cili ka qenë kryesisht prodhim i një qendre të vetme shtetërore, Kinostudios "Shqipëria e re", aktiviteti i së cilës fillon në vitin 1952 dhe përfundon në vitin 1992. Përveç koleksionit në pelikulë, në origjinalin e vet të kopjes negative dhe në kopje arkivale në pozitiv, AQSHF ruan edhe materiale të tjera të historisë së krijimit filmik, si skenarin letrar, skenarin regjisorial, listën e montazhit, fotografi, negativa te fotove, materiale të promovimit të veprës, partiturat e muzikës së filmave dhe posterat e tyre.