BREAKING NEWS

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”, zbulohet komunikimi pak minuta para vrasjeve (Video)

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”,
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja cila ishte lidhja e ish agjentit të FBI-së me Agron Nezën

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja
x
BREAKING NEWS

Meta me akuza të forta drejt kryeministrit: Rama ka lobuar për shpalljen time non-grata

Meta me akuza të forta drejt kryeministrit: Rama ka lobuar për
x
BREAKING NEWS

Del foto, ja kush është 75-vjeçari që vrau gruan dhe vëllanë në Gramsh

Del foto, ja kush është 75-vjeçari që vrau gruan dhe
x
BREAKING NEWS

Lajm i mirë për Shqipërinë/ Qeveria firmos marrëveshjen e rëndësishme me këtë vend

Lajm i mirë për Shqipërinë/ Qeveria firmos marrëveshjen
x
BREAKING NEWS

Si ndodhi tragjedia në Gramsh? 75 vjeçari vrau gruan me armë gjahu, më pas shkoi tek vëllai i tij dhe...

Si ndodhi tragjedia në Gramsh? 75 vjeçari vrau gruan me armë
x
BREAKING NEWS

Dhunimi i gazetarit Elvis Hila, BE del me reagimin e fortë: Dënojmë sulmin, autoritetet të hetojnë ngjarjen

Dhunimi i gazetarit Elvis Hila, BE del me reagimin e fortë:
x
BREAKING NEWS

Ekzekutoi me armë gjahu gruan dhe vëllanë, arrestohet autori i tragjedisë në Gramsh

Ekzekutoi me armë gjahu gruan dhe vëllanë, arrestohet autori i
x

Kultura

Arkeologët prezantojnë kërkimet e tyre në konferncën në qytetin e Ohrit

Arkeologët prezantojnë kërkimet e tyre në konferncën

Në kuadër të projektit “Common Cultural Heritage”, u organizua në qytetin e Ohrit konferenca ndërkombëtare “Prehistoria në Ballkan: Trashëgimia e përbashkët kulturore”. Ky projekt u financua nga "Western Balkan Fund" dhe u koordinua në partneritet të përbashkët nga Instituti i Arkeologjisë (arkeologia Edlira Andoni ishte organizatore në emër të IA-s), Qendra për Kërkime Prehistorike, Shkup dhe Fakulteti i Filozofisë, Beograd. Konferenca në datat 25-26 nëntor u fokusua në trashëgiminë kulturore të përbashkët prehistorike, promovimin dhe mbrojtjen e saj në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar. Akademia e Studimeve Albanologjike shprehet se dita e parë e konferencës iu kushtua prezantimeve të studentëve nga Departamenti i Trashëgimisë Kulturore dhe Arkeologjisë të Fakultetit Histori-Filologji në Tiranë, nga Departamenti i Arkeologjisë të Fakultetit të Filozofisë së Beogradit dhe Departamenti i Arkeologjisë të Fakultetit të Filozofisë në Shkup dhe Shtip. “Studentët prezantuan përvojat e punës në terren, laborator dhe e vizitave që ata patën në institucione të ndryshme kulturore dhe muzeore në kuadër të shkollës verore në Shqipëri, Serbi dhe Maqedoninë e Veriut. Gjithashtu, ata prezantuan dhe hulumtime që lidhen me aspekte të ndryshme kulturore dhe sociale të periudhave të prehistorisë nga territori i Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut”, thuhet nga ASA. Dita e dytë e konferencës u fokusua në prezantimet e studiuesve të prehistorisë ballkanike. Arkeologë të institucioneve të ndryshme shkencore nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut prezantuan kërkimet e tyre lidhur me perspektivat rajonale prehistorike, zbulimet më të fundit në periudhën e neolitit: aktivitetet ekonomike, tipologjitë e banesave dhe llojet e vendbanimeve, studime për qeramikën, studime për peizazhin prehistorik, ritualet, datimet absolute, si dhe aspekte të tjera të neolitizimit të Ballkanit.