Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Artistët ankohen te Avokati i Popullit: Ministria e Kulturës, arrogante

Postuar: 14/02/2018 - 08:19

Artistët e teatrit nuk dorëzohen para qëndrimeve të tyre në lidhje me teatrin dhe projektligjin. Ata kanë zhvilluar dje një takim me Avokatin e Popullit, lidhur me debatin e gjerë për zhvendosjen e Teatrit Kombëtar. I pranishëm në këtë takim regjisori Kastriot Çipi tha se kjo çështje është kthyer në një mollë sherri prej 20 vitesh dhe tipike, sipas tij, është se Ministria e Kulturës nuk ka dashur asnjëherë të dëgjojë zërin e komunitetit të artistëve. Regjisori Kastriot Çipi i cili në këtë takim ishte bashkë me artistë të tjerë shprehur dhe shqetësim për arrogancën e Ministrisë së Kulturës. “Çështja e dytë përveç këtij ligji, është ndërtesa e Teatrit Kombëtar, një mollë sherri prej 20 vitesh. Historia është e gjatë, e dhimbshme, tipike është se ministria nuk ka dashur asnjëherë të dëgjojë zërin e komunitetit. Askush nga ne nuk thotë që ndërtesa të mbetet ashtu siç është. Diskutimi është a duam të kemi një histori apo jo, një qytet me histori apo pa histori. Urbanistë, arkitektë, po shprehim shqetësim për arrogancën e ministrisë”, tha regjisori Kastriot Çipi. Nga ana e saj, Avokatja e Popullit, Erinda Ballanca, tha se nuk ka kaluar ende faza e konsultimit dhe se zëri i artistëve do të dëgjohet edhe në fazat e tjera. Gjatë takimit të zhvilluar me artistët sipas saj duhet të kishte pasur konsultime me artistët. Avokatja Ballanca i dha të drejtë artistëve duke pohuar se zëri i tyre duhet të dëgjohet në lidhje me projektligjin.  “Nga pikëpamja ime, së pari nëse ka pasur apo nuk ka pasur konsultim me grupin e interesit për ligjin është çështje e parashikuar dhe duhet të ketë. Ju duhet të paraqisni idetë tuaja dhe jo domosdoshmërisht duhet të pranohen, por konsultimi duhet që të kryhet. Kjo fazë nuk ka kaluar. Presioni nuk është gjë e keqe. Zëri juaj do të dëgjohet edhe në fazë të tjera. Duhet para se çfarë ndryshon te ligji. E vetmja gjë që duket se ka impakt dhe është e paqartë është fakti i mundësisë për lirimin para përfundimit të mandatit”,  u shpreh mes të tjerave Avokatja e Popullit, Erinda Ballanca, gjatë takimit që u zhvillua dje me artistët.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 31

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/05/2018 - 07:59

Monodrama “Rrno për me tregue” e At Zef Pllumit erdhi për publikun me regji nga Milto Kutali me interpretim nga aktori Arben Derhemi në skenën e teatrit “Zihni Sako” në Gjirokastër.

Postuar: 25/05/2018 - 07:57

Filmi “Vajzat” me skenar dhe regji nga Elkjana Gjipali pritet të vijë premierë për publikun.

Postuar: 25/05/2018 - 07:55

“Vetëvrasësi” nga Nikolai Erdman, bashkëproduksioni i parë mes Teatrit Kombëtar dhe Teatrit “Andon Zako Çajupi” Korçë në skenë për publikun në datat 24-2

Postuar: 25/05/2018 - 07:53

Problemet me të cilat përballet teatri sot janë pasojë e mungesë së vëmendjes prej vitesh, ku qeveritë edhe pse janë ndryshuar nuk kanë arritur dot të sigurojnë mirëmbajtjen e t

Postuar: 24/05/2018 - 15:37

Auron Tare, kryetar i këshillit shkencor në UNESCO shkruan se një muze për konfliktin italo-grek do të ishte një atraksion kulturor dhe historik.

Postuar: 24/05/2018 - 07:51

Teatri "Zihni Sako" në Gjirokastër këtë vit pritet të festojë 50 -vjetorin e krijimit të tij.

Postuar: 24/05/2018 - 07:49

Vëllimi i parë i serisë “Korpusi i mozaikëve të Shqipërisë”, një botim i cili i dedikohet mozaikëve në qytetin antik të Butrintit me autor Agron Islami dhe Marie-Pat