Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Artisti Saimir Strati, me ekspozitë personale në Suharekë

Postuar: 22/09/2018 - 08:05

Artisti i njohur Saimir Strati do të çelë ekspozitën e tij në Suharekë. Njeriu që renditet i pari ndër artistë në librin Guiness për sa i përket thyerjes së rekordeve me mozaikët e tij, të hënën, më 24 shtator do të çelë ekspozitën e tij në Qendrën e Rinisë “Shtëpia e Fellbahut”. Saimir Strati së fundi, për herën e dhjetë kur theu rekordin botëror për mozaikun më të madh me kapëse letrash, e bëri në Prishtinë. Ai realizoi këtë herë fytyrën e Gonxhe Bojaxhiut, Nënës Terezë me kapëse letrash duke e çuar vlerën e Kosovës dhe Prishtinës një hap më tej. Në edicionin e këtij viti të festës së “Festar” në Suharekë, Strati ka vendosur që të shfaq punët e tij mahnitëse për publikun e gjerë kosovar. Por jo vetëm kaq, artisti i njohur nga Shqipëria Saimir Strati merr pjesë pothuajse çdo vit në Koloninë e Artistëve në Suharekë, duke i dhënë një dozë më të madhe  kësaj feste. Saimir Strati e filloi karrierën e tij, duke bërë restaurime të mozaikëve në Shqipëri në disa vende arkeologjike të Bylisit, Amantia dhe Apolloni. Ai është një anëtar i Shoqatës Britanike të Mozaikut Modern. Një artist, që punon në mozaikë, ai ka përdorur materiale duke përfshirë gozhda, tapa, gurë qelqi nga deti, lëvore të vezëve, kompakt disqe, kafe, fasule, porcelan dhe pasqyrë, mes materialeve të tjera. Ai është gjithashtu një piktor. Larmia e subjektit të artistit, materiale dhe teknika e dallojnë Saimir Stratin si të qenit tradicional dhe bashkëkohor me qasjen e tij në ringjalljen teknikës së vjetër dhe profesionalizmin në antikitet dhe përzierja e materialeve të përditshme/industriale. Strati është frymëzuar shumë nga muzika, dhe krijoj një seri mozaikësh, "Katër stinët" të bazuara në koncertin e Vivaldit, çdo sezon është i përfaqësuar nga një instrument i ndryshëm muzikor. Kjo seri u krijua në një periudhë më shumë se pesë vjet. Një tjetër punë në vaj përshkruan këngëtarë tradicionale shqiptare "Polyphonic". "Mbreti" është një portret i Elvis Presley, rreth 2 metra në lartësi dhe duke përdorur mbi 400 CD. Vepra tjetër, "Vajza e Detit" është e bazuar në një legjendë nga Vlora, qyteti i prejardhjes së artistit. Vepra arti në vetvete është bërë nga gurë qelqi të detit, të cilët i morën kohë prej disa vitesh artistit për të mbledhur. "Paqja" është një vepër tipike e artistit, ku fragmente nga pasqyrë të përdorura në mozaikun reflekton mesazhin e tonë në lidhje paqen.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/12/2018 - 07:32

Komedia "Tag" nga Bashkim Hoxha dhe me regjisore Andia Xhunga është rikthyer për publikun në skenë te “arTurbina”. Vepra pas mbrëmjes së të enjtes, vjen për publikun edhe në datat 15-16 dhjetor.

Postuar: 14/12/2018 - 07:31

Ekspozita “Plein Air” mbërrin në edicionin e katërt në Muzeun Historik Kombëtar.

Postuar: 14/12/2018 - 07:26

Kompozitori i mirënjohur, profesor Thomas Simaku është në jurinë ndërkombëtare të vlerësimit të v

Postuar: 14/12/2018 - 07:22

Ekspertët europianë kanë publikuar raportin për rehabilitimin e monumenteve pas-bizantine në Vosk

Postuar: 13/12/2018 - 07:27

"Kreditorët” vepër nga August Strindberg me regji Luli Hoxha vijon për publikun në ske

Postuar: 13/12/2018 - 07:25

Filmi “Shpresa” prodhim i Kinostudios më 1989, me skenar nga Dhimitër Xhuvani dhe reg

Postuar: 13/12/2018 - 07:24

“Kruja dhe Skënderbeu”, ekspozita e 53 piktorëve shqiptarë zhvendoset nga Tirana në V