Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Asambleja e Akademisë së Shkencave miraton komisionin prej 13 anëtarësh

Postuar: 12/09/2017 - 07:39

Mbledhja e jashtëzakonshme e Asamblesë së Akademisë së Shkencave ditën e djeshme miratoi komisionin për negocimin e reformimit të Akademisë dhe kërkimit shkencor. Mes emrave të akademikëve është edhe Artan Fuga, si dhe 3 anëtarë nderi; Mateo Mandala, Ali Aliu dhe Mira Mezini. Asambleja e Akademisë së Shkencave në mbledhjen e saj të jashtëzakonshme miratoi komisionin prej 13 akademikësh me mandate të plotë negocimi dhe përfaqësimi për çështjet institucionale të reformës së kërkimit shkencor. Propozimet erdhën nga anëtarët e Asamblesë, ku 8 prej personaliteteve janë anëtarë të Asamblesë së Akademisë së Shkencave. Apollon Bace, Anastas Angjeli, Anesti Kondili, Aurela Anastasi, Floran Vila, Jani Thomai, Neki Frasheri. Ndërkohë që Akademiku i njohur Shaban Sinani propozoi që anëtari Artan Fuga të jetë pjesë e komisionit, për shkak të polemikave që ka patur me institucionin. Ky propozim u miratua, por nuk kaloi pa komente edhe nga kryetari i zgjedhur Gudar Beqiraj, i cili drejtonte seancën e mbledhjes së jashtëzakonshme. Floresha Dado tha se më e rëndësishme se llogaridhënia përballë akuzave, është vendosja në vend e figurës së akademikëve, si dhe gjetja e një gjuhe të përbashkët me qeverinë. Ndërkohë që Sekretari i Përgjithshëm, Akademiku Vaso Tole propozoi si pjesë të komisionit anëtarët e nderit, të cilët u miratuan me shumicë votash. Akademia e Shkencave si kundërpërgjigje ndaj akuzave se ka patur rol honorifik, ekspozoi në hyrje një mori titujsh të botuar 8 vitet e fundit. Ndërsa hapja e garës për postin e nënkryetarit të Akademisë së Shkencave, pas dorëheqjes së Myzafer Korkutit mbetet për një moment tjetër. Korkuti, edhe pse është anëtar i Asamblesë, nuk mori pjesë në mbledhjen e miratimit të komisionit. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 11

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/02/2018 - 10:34

Shekspiri ngjitet përsëri në skenën e Teatrit Metropol. Pas veprës së “Nata e 12” kësaj here një tjetër kryevepër, “Romeo e Zhuljeta”, vjen në Teatrin Metropol për publikun.

Postuar: 18/02/2018 - 10:32

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro nga Gjirokastra u shpreh se së shpejti do të ketë një ndërhyrje përforcuese në kala.

Postuar: 18/02/2018 - 10:31

Dekada me jetën artistik aktori i njohur Sulejman Dibra kujton se fillimet e tij me artin kanë nisur në qytetin e Shkodrës.

Postuar: 17/02/2018 - 09:41

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave po pasuron përditë e më shumë publikun dorëshkrime me vlerë të madhe kulturore dhe historike që janë pjesë e vyer e kësaj arkive.

Postuar: 17/02/2018 - 09:39

"Ekspo Art Tirana" vjen në edicionin e dytë në sallën e ekspozitave në Muzeun Historik Kombëtar.

Postuar: 17/02/2018 - 09:34

Sindikata e Artistëve të Skenës dhe Ekranit ka reaguar ashpër ndaj deklaratave të bëra ditëve të fundit me vendimin për prishjen e Teatrit Kombëtar, ata kërkojnë të ndalen plane

Postuar: 16/02/2018 - 10:19

Arkeologia Ornela Durmishaj është emëruar drejtore e parkut kombëtar të Apollonisë. Arkeologia Durmishaj vjen në këtë detyre pas konkursit që hapi Ministria e Kulturës.