BREAKING NEWS

Një tjetër shtet po bëhet gati të sulmojë Ukrainën, Britania ndërhyn për të parandaluar kaosin, ja prapaskenat e bujshme që pritet të ndezin luftën

Një tjetër shtet po bëhet gati të sulmojë
x
BREAKING NEWS

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”, Suedia e Finlanda përgatiten për konflikt me Rusinë

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”,
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u largua deri sa numëroi të gjithë votat”/ Ina Zhupa mes dhimbjes ndan lajmin e trishtë: Një nga djemtë më të mirë! Po na plas zemra

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u
x
BREAKING NEWS

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu nipi i deputetit të njohur të PD-së, rrëqeth me mesazhin politikani dhe jep lajmin tronditës: Më fal Armando…

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu
x
BREAKING NEWS

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është 22-vjeçari që vdiq mbrëmjen e sotme në Sarandë

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është
x
BREAKING NEWS

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë, ndërron jetë në spital 22-vjeçari

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë,
x
BREAKING NEWS

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në Sarandë shiu bën namin, ja mbathin pushuesit

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në
x
BREAKING NEWS

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i përkiste trupi i dekompozuar në Malin e Gramozit (Emri)

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i
x

Kultura

Baleti “Para stuhisë” nga Çesk Zadeja, TKOB: Me vlerë për fondin e muzikës sonë 

Baleti “Para stuhisë” nga Çesk Zadeja, TKOB: Me

Baleti “Para stuhisë” u shfaq për publikun më 20 maj të vitit 1982. 40 vite më parë, Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit mbylli vargun e Koncerteve të Majit 1982, me premierën e baletit “Para Stuhisë”. Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit shkruan se ishte kompozuar nga Çesk Zadeja, me koreografi të mjeshtrit Agron Aliaj, libret të shkruar nga Engjëll Tërshana dhe skenografi të Gjergj Marko. “Ishte një vepër e re me vlerë për fondin e muzikës sonë kombëtare”, thuhet nga TKOB në faqen e tij. Interpretuesit e tij ishin emrat e njohur të baletit tonë: Vita: Albana Sulejmani, Mukades Erebara, Domenika Ndreca; Adili: Ilir Kerni, Ludmill Çakalli, Arben Kuçi; Pilo: Hajdar Shtuni, Albert Janku, Ilir Kerni; Kozi: Pëllumb Agalliu, Sokol Noga, Edmond Dhima; Llazi: Skënder Jazexhiu, Miltiadh Papa, Kujtim Hoxha; Nnna: Julika Islami, Sekine Sharofi; Sulejmani: Dedin Suli, Dionis Romano; Beu: Llaqi Nako, Riza Tjegulla, Ludmill Çakalli; tregtari: Jerasim Popi, Meteli Hasa. Çesk Zadeja lindi në Shkodër më 8 qershor 1927, vdiq në Romë më 15 gusht 1997. Mësimet e para i mori në vendin e lindjes, në shkollën françeskane, ku krahas mësimit të përgjithshëm, merr dhe njohuritë e para të muzikës. Ka qenë anëtar i korit të Kishës Françeskane, që drejtohej nga kompozitori i shquar patër Martin Gjoka dhe më vonë nga Filip Mazreku e Prenk Jakova. Që në vegjëli, në qytetin e lindjes u angazhua në grupet amatore. Shfaqi që herët talentin e tij dhe si nxënës 14-vjeçar studion në Accademia di Santa Cecilia në Romë, Itali, me kompozitorin Umberto Semproni. Ndikimi i krijimtarisë së Zadesë ishte i madh te një sërë krijuesish që ndiqnin rrugën e tij.Veprimtaria e Zadesë në lëmin e kompozimit në tërësinë e saj ka qenë udhërrëfyese për brezat, të cilat i ka mësuar si pedagog në Akademinë e Arteve të Tiranës.