BREAKING NEWS

Fatmir Mediu zbulon nëse është thirrur nga ambasada e SHBA pas shpalljes non grata të Berishës: U vendos të kishim një qëndrim të përbashkët

Fatmir Mediu zbulon nëse është thirrur nga ambasada e SHBA pas
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha nxjerr prapaskenat “bombë: Basha do të futej në burg nëse nuk i bindej këtij ultimatumi! Ja pse për disa kohë nuk mund të shkonte dot në SHBA

Sali Berisha nxjerr prapaskenat “bombë: Basha do të futej
x
BREAKING NEWS

E papritur! Blendi Fevziu nervozohet keq në mes të emisionit me regjinë: Më çmendët

E papritur! Blendi Fevziu nervozohet keq në mes të emisionit me
x
BREAKING NEWS

Rama bën reagimin e papritur: Do të jetë e pabesueshme, do ta dëgjoni shumë shpejt...

Rama bën reagimin e papritur: Do të jetë e pabesueshme, do ta
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të bëni nëse qytetarët nuk janë dakord për ‘Ballkanin e Hapur”? Ja çfarë thotë kryeministri Rama: Politika nuk është spektakël si Big Brother që të zihen njerëzit për brava

Çfarë do të bëni nëse qytetarët nuk janë
x
BREAKING NEWS

Pse nuk krijoni një parti të re? Përgjigjet Sali Berisha

Pse nuk krijoni një parti të re? Përgjigjet Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha paralajmëron zhvillime të reja, zbulon se çfarë do të ndodhë të dielën

Sali Berisha paralajmëron zhvillime të reja, zbulon se
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodh nëse Sali Berisha merr Partinë Demokratike? Escobar: Biden dhe Blinken kanë qenë të qartë

Çfarë ndodh nëse Sali Berisha merr Partinë Demokratike?
x

Kultura

Bashkëpunimi në fushën e librit, Bardhyli takim me drejtorin e Bibliotekës Kombëtare të Serbisë

Bashkëpunimi në fushën e librit, Bardhyli takim me drejtorin e

Shqipëria dhe Serbia bashkëpunime në fushën e librit. Drejtoresha e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit Alda Bardhyli u prit gjatë një vizite në Beograd nga drejtori i Bibliotekës Kombëtare të Serbisë Vladimir Pistalo, shkrimtar. QKLL shprehet se partneriteti në fushën e shkëmbimeve kulturore mes dy vendeve duke nisur nga libri, si dhe nxitja e projekteve të përbashkëta, ishin në qendër të diskutimeve në këtë takim. “Krijimi i një programi të përbashkët përkthimi për të botuar në gjuhën serbe dhe anasjelltas i autorëve të të dy vendeve; promovimi i vlerave më të mira në fushën e librit; shkëmbimi i eksperiencës në rrjetin e librarive dhe bibliotekave si dhe pjesëmarrja e botuesve shqiptarë në Panairin e Librit në tetor në Beograd, ishin disa nga tematikat e tjera që u diskutuan. Midis të tjerave dy bashkëbiseduesit diskutuan dhe ranë dakord, për pjesëmarrjen si të ftuar, i dy autorëve të rinj shqiptar në Festën e Librit në Novi Sad në vitin 2022”, thuhet në materialin rreth kësaj vizite. Atë që ndan politika e bashkon kultura, thotë Gëte, edhe çdo projekt politik pa kulturën si element i qenësishëm i tij do të ishte i mangët, tha Bardhyli në fjalën e saj. Sipas saj, për arsye historike tanimë të njohura për ne të gjithë, regjimeve diktatoriale dhe mbylljes hermetike, mes serbëve e shqiptarëve ka një hendek të madh mosnjohjeje, mungese informacioni, apo edhe mungesë shkëmbimesh vlerash në kulturë e letërsi etj. “Kjo hipotekë e rëndë për të dy popujt tanë vjen e bëhet edhe më e dëmshme kur kemi parasysh paragjykimet e mëdha që kanë ekzistuar mes nesh për arsye nga më të ndryshmet: politike, historike, kulturore etj. Vetëm kultura dhe arti do ta shkurtojnë e zhdukin këtë hendek”, tha Bardhyli. Z. Pistalo u shpreh se, kultura duhet të jetë në qendër të “Open Balkan” dhe çdo komunikim kulturor nis nga libri. Sipas Bardhylit ky afrimi kulturor do të thotë që më shumë shkrimtarë shqiptarë, serbë, maqedonas, malazez, boshnjakë të botohen e të qarkullojnë në libraritë e vendeve tona.