BREAKING NEWS

E rëndë, plagoset me armë zjarri një i mitur në Pukë

E rëndë, plagoset me armë zjarri një i mitur në
x
BREAKING NEWS

“Mu shkrep arma pa dashje”, plagosi shokun, jepet vendimi për efektin e FNSH

“Mu shkrep arma pa dashje”, plagosi shokun, jepet vendimi për
x
BREAKING NEWS

Tymi ‘pushton’ qiellin, çfarë po ndodh në gadishullin e Karaburunit

Tymi ‘pushton’ qiellin, çfarë po ndodh në
x
BREAKING NEWS

Pas finales së madhe të Conference League, kryeministri Rama falenderon publikisht...: Këta i zbardhen faqen Shqipërisë

Pas finales së madhe të Conference League, kryeministri Rama
x
BREAKING NEWS

“Opozita fshihet pas një copë letre”/ Balla i përgjigjet ‘flakë për flakë’ Alibeajt, ‘thumbon’ ashpër edhe Ilir Metën: PS ka vetëm një kusht për zgjedhjen e Presidentit të ri!

“Opozita fshihet pas një copë letre”/ Balla i
x
BREAKING NEWS

“Jemi gati deri në 12 të natës”/ Alibeaj flet për emrin e Presidentit të ri të vendit dhe i dërgon mesazhin e fortë socialistëve: PS i iku marrëveshjes, ne i qëndrojmë!

“Jemi gati deri në 12 të natës”/ Alibeaj flet
x
BREAKING NEWS

Nxehet situata në selinë blu, zbulohet lëvizja që po përgatit Sali Berisha për të nxjerrë ‘jashtë loje’ Alibeajn dhe mbështetësit e tij, ja çfarë pritet të ndodhë në orët në vijim

Nxehet situata në selinë blu, zbulohet lëvizja që po
x
BREAKING NEWS

Zhduket pa asnjë gjurmë 29-vjeçari në Tiranë, Klodiana Lala zbulon lidhjen e tij me të ekzekutuarin Can Kariqin, mikun e ngushtë të Ervis Martinajt (EMRI+FOTO)

Zhduket pa asnjë gjurmë 29-vjeçari në Tiranë,
x

Kultura

Buron Kaceli: Ekspozita ime e parë këtë vit me rreth 40 punime, publiku do të njihet me veprën time në art dhe cilësitë e saj

Buron Kaceli: Ekspozita ime e parë këtë vit me rreth 40 punime,

Piktori Buron Kaceli hap në ditët e fundit të janarit ekspozitën e tij të parë këtë vit. Ai do të prezantohet para publikut me një përzgjedhje të punëve të tij, që janë realizuar gjatë 15 viteve. Ekspozitën e parë personale në Vlorë Buron Kaceli “Mjeshtër i Madh” e hap më 29 janar. Ekspozita do të hapet në galerinë e arteve të qytetit, ku mjeshtri Kaceli thotë se publiku do të njihet përmes punëve të tij se kush është ai si piktor në aspektin artistik. “Në Vlorë më 29 janar unë do të hap ekspozitën time personale. Publiku të njohë Buronin nga afër se kush është si piktor, në aspektin artistik e shpirtëror të tij. Për tu njohur me veprën time artistike, me cilësitë e saj, me individualitetin tim artistik”, thotë Kaceli. Në këtë ekspozitë piktori i njohur do të prezantohet me rreth 40 punime në pikturë. Buron Kaceli tregon se janë punime të gjitha gjinive. Ai thotë se si piktor ka qenë në Vlorë me koloni të piktorëve, por personale kjo është e para. “Për mua si piktor është ekspozita e parë personale. Kam ekspozuar nëpër koloni në Vlorë bashkë me autorë të tjerë, por vetëm me punët e mia kjo është e para. Në ekspozitë do të jenë rreth 40 punë të bëra në këto 15 vite. Kisha menduar diku te 70, por duke qenë se janë pak me përmasa dhe të mos jetë e ngarkuar mendova me rreth 40 punime, që janë të gjitha gjinive, me kompozime, peisazhe, portrete e natyra të qeta”, tregon Kaceli.

Rreth aktivitetit

Ky është prezantimi i parë këtë vit para publikut për piktorin Buron Kaceli, për të vijuar dhe me të tjera veprimtari gjatë 2022 në fushën e arteve pamore. Piktori thotë se Vlora bën aktivitete të bukura në drejtim të arteve pamore. “Edi Kojani drejtor i galerisë së artit në Vlorë është shumë aktiv. Në verë kur ishim në një koloni më shprehu dëshirën që të ekspozoja në Vlorë. Unë kam ekspozuar në disa qytete si Shkodër, Durrës Fier, Berat, Sarandë dhe më pëlqeu si ide. Pranova me kënaqësi, sepse Vlora ka artistë shumë të mirë dhe ka traditë. Kam dhe shumë miq të mi atje, artistë mjaft të mirë dhe do të jem me shumë kënaqësi në Vlorë”, tregon ai. Piktori shprehet se pandemia nuk ka qenë shumë pengesë në aktivitetin e tij. Buron Kaceli thotë se gjatë kohës kur ishin kufizimet i është rikthyer shumë motiveve. “Në pandemi, unë si shumë të tjerë intelektualë dhe njerëz që dinë ta shfrytëzojnë kohën jam munduar ta shfrytëzoj maksimalisht me atë mundësi që na dha për të punuar. I jam kthyer disa motiveve dhe e kam shfrytëzuar kohën”, thotë ai. Buron Kaceli është vlerësuar me titullin “Mjeshtër i Madh” për kontributin e pamohueshëm në jetën artistike dhe kulturore të vendit, si një ndër artistët e rëndësishëm me një krijimtari të bollshme të nivelit mjaft të lartë e me ndikim të rëndësishëm në zhvillimet e artit tonë bashkëkohor. Buron Kaceli i njohur dhe i vlerësuar brenda dhe jashtë vendit ka krijuar individualitetin tij artistik, duke bërë që punët e tij të jenë dhe galeri shtetërore dhe private në vend dhe në botë. Ekspozita e parë personale në Vlorë e piktori Buron Kaceli do të qëndrojë e hapur deri më datë 10 shkurt.