BREAKING NEWS

The German journalist mocks Rama: the best prime minister that Serbia has had since the time of Nikola Paši?

The German journalist mocks Rama: the best prime minister that Serbia has had
x
BREAKING NEWS

The British show handcuffs to Sali Berisha, Ambassador King Smith wants to start a criminal investigation against the corrupt, calls on the authorities to act on London's decisions

The British show handcuffs to Sali Berisha, Ambassador King Smith wants to start
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara reveals for the first time the scorching evidence that will sink Meta about the "CEZ-DIA" affair, here are the evidence that SPAK has in its hands, the role of Sali Berisha and Ismailaj's sudden move that could "blow up" the investigations

Romeo Kara reveals for the first time the scorching evidence that will sink Meta
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani confirms it, SPAK starts the investigation for the Zen tower in Berisha in the middle of Tirana, the prosecutor of the case is appointed, here is the evidence from the file that risks sinking high-ranking officials and well-known businessm...

Altin Dumani confirms it, SPAK starts the investigation for the Zen tower in
x
BREAKING NEWS

Corruption files fill the offices of SPAK, the USA is a threatening message to Albanian politics for the dark days that are knocking

Corruption files fill the offices of SPAK, the USA is a threatening message to
x
BREAKING NEWS

The meeting of "non-women" with the deserters of Lulzim Basha fails this week, Bardhi is happy with Berisha after the rejection of the post of Secretary of "Foltor"

The meeting of "non-women" with the deserters of Lulzim Basha fails
x
BREAKING NEWS

On October 3, Shkëlzen's fate will be decided, this is how the investigation of the "Gërdec" file for the son of Sali Berisha can take a big turn, the families of the victims request the testimony of 12 other witnesses, among them the Krushku of Fatmir...

On October 3, Shkëlzen's fate will be decided, this is how the
x
BREAKING NEWS

The name of betrayal is Edi Rama, this is how the Albanian prime minister is "stabbing Kosovo in the back", his voice in unison with the Serbs Vucic and Dacic

The name of betrayal is Edi Rama, this is how the Albanian prime minister is
x

Kultura

Denis Bizhga: Music festivals are cultural institutions that promote values ??and traditions, participants in the Guitar Festival are well-known personalities

Denis Bizhga: Music festivals are cultural institutions that promote values

"Albania Guitar Festival" this year marks the seventh edition in our country. A festival that starts this evening in June, to be followed by other nights with concerts. Artistic director Denis Bizhga says that this edition there will be a diverse musical program for the public, who will follow the concerts of this festival that will take place during the evenings of June and until July 1. In the interview for the "SOT" newspaper, artistic director Denis Bizhga says that this seventh edition of the festival, which starts this evening in Tirana, does not lack a workshop on Italian music of the 1800s, as well as a masterclass for students and guitar students. According to him, music festivals are cultural institutions, which promote values ??and traditions of western civilized societies. Guitarist Bizhga says that the impact of these festivals is versatile, both in terms of the cultural development of a country, as well as in promoting it from a tourist point of view. Participants in this edition of the festival, according to the artistic director Denis Bizhga, will be well-known personalities of the guitar world. One of them is Marco Battaglia, a guitar virtuoso from Italy. Marko Battaglia will perform this evening in the hall "Tonin Harapi" in Tirana with a historical guitar a diverse program that includes composers of the 1800 period, mentioning Mauro Giuliani, Johan Kaspar Mertz and Giulio Regondi. Participants in this edition of the festival, according to the artistic director Denis Bizhga, will be well-known personalities of the guitar world. One of them is Marco Battaglia, a guitar virtuoso from Italy. Marko Battaglia will perform this evening in the hall "Tonin Harapi" in Tirana with a historical guitar a diverse program that includes composers of the 1800 period, mentioning Mauro Giuliani, Johan Kaspar Mertz and Giulio Regondi. Participants in this edition of the festival, according to the artistic director Denis Bizhga, will be well-known personalities of the guitar world. One of them is Marco Battaglia, a guitar virtuoso from Italy. Marko Battaglia will perform this evening in the hall "Tonin Harapi" in Tirana with a historical guitar a diverse program that includes composers of the 1800 period, mentioning Mauro Giuliani, Johan Kaspar Mertz and Giulio Regondi.

 

-Festivali i Kitarës këtë vit zhvillon edicionin e shtatë. Çfarë mund të na thoni mbi risitë e këtij viti?

Këtë vit programacioni i festivalit do të përfshijë koncerte solistike dhe me muzikë dhome. Do të kemi një duo kitaristësh nga Danimarka, si dhe një duo kitarë flaut nga Austria. Gjithashtu këtë vit do të organizojmë workshop mbi muzikën italiane të viteve 1800, si dhe masterklase për studentët dhe nxënësit e kitarës.

 -Ky festival është i njohur për promovimin e muzikës së kitarës në të gjitha formatet dhe stilet e saj. Por si lindi ideja për këtë festival?

Ky festival lindi si një bashkëpunim me artistë shqiptarë, që kanë karrierën e tyre në Europë, për të vazhduar me artistë ndërkombëtarë, për të promovuar më tej vendin tonë në skenën muzikore europiane.

 -Jeni drejtor artistik i këtij festivali, por për ju sa kanë rëndësi festivalet muzikore në një vend?

Personalisht mendoj që festivalet muzikore janë institucione kulturore, të cilët promovojnë vlera dhe tradita të shoqërive të civilizuara perëndimore. Ndikimi i këtyre festivaleve është i gjithanshëm, si në aspektin e zhvillimit kulturor të një vendi, ashtu edhe në promovimin në pikëpamjen turistike.

-Çfarë mund të na thoni mbi pjesëmarrjen e të rinjve në këtë festival?

Festivali i kitarës, në një nga shtyllat e tij ka promovimin e talenteve të reja, për këtë arsye në çdo edicion të tij, ne realizojmë koncertin Albania Young Talents, si një skenë promovimi e tyre. Gjithashtu përfshirja e të rinjve në masterklase dhe seminare ndihmon në zhvillimin e tyre profesional dhe muzikor.

-Edicioni i 7 nis më 3 qershor, por si do të vijojë programi në netët e tij me artistët pjesëmarrës, programi muzikor ku do jetë i fokusuar?

Pjesëmarrës në këtë edicion të festivalit do të jenë personalitete të njohura të botës së kitarës. Njëri prej tyre është Marko Battaglia, një virtuoz i kitarës nga Italia, i cili do të sjellë një performancë emocionuese dhe teknikisht të përkryer për publikun. Marko Battaglia do të performojë në 3 qershor në sallën “Tonin Harapi” në Tiranë me një kitarë historike një program të shumëllojshëm që përfshin kompozitorë të periudhës së 1800-të, duke përmendur Mauro Giuliani, Johan Kaspar Mertz dhe Giulio Regondi. Ai do të sjellë në pah veprat e mrekullueshme të këtyre kompozitorëve të njohur. Kompozimet e Giuliani, Mertz dhe Regondi janë të njohura për vlerat e tyre artistike dhe teknikat e sofistikuara të kitarës. Battaglia do të japë jetë këtyre veprave, duke e ndërtuar një performancë emocionuese dhe virtuozore që do të sjellë në pah potencialet e skajshme të kitarës historike. Me këtë program të larmishëm, Marko Battaglia do të japë një kontribut të rëndësishëm në promovimin e trashëgimisë së muzikës klasike dhe do të bëjë që dëgjuesit të përjetojnë mrekullinë e kompozimeve të këtyre kompozitorëve të shquar të kohës së romantizmit në mënyrë të reja dhe të frymëzueshme. Në datën 6 qershor në Krujë, duo nga Danimarka Gantriis-Zimmermann do të na ofrojë një udhëtim magjepsës nëpër një hartë muzikore të botës, ku muzika popullore dhe këngët e vendeve të ndryshme riinterpretohen ose aranzhohen në atë mënyrë që të lindë muzika e re, frymëzuar nga traditat. Ky eksplorim muzikor na çon, për shembull, nga Danimarka në Argjentinë, me ndalesa në Spanjë, Estoni, Mali, SHBA, Kanada dhe Ishujt Faroe. Ai ofron mundësi për përvoja magjepsëse, ekzotike në një botë të shëndoshë që vetëm ky instrument i përjetshëm mund të japë - një muzikal globalekspeditë. Për CD-në e tyre të fundit, Pinpoints, Gantriis-Zimmermann Guitar Duo kanë zgjedhur një koleksion simpatik dhe vepra magjepsëse nga e gjithë bota: nga tango argjentinase deri te këngët e shkollës së mesme popullore daneze, spanjisht impresionizmi dhe veprat bashkëkohore.  Nga Viena, duo Pavlova - Böhm sjell në 16 qershor në Elbasan dhe 17 qershor në sallën “Tonin Harapi” në Tiranë "Danub Impressions". Një program muzikor që përmban vepra të kompozitorëve vjenezë dhe të tjerë. Synimi ynë është të prezantojmë një gamë të gjerë të repertorit të muzikës së dhomës, duke përfshirë vepra të kompozitorit të njohur hungarez Bella Bartok, Johann Kaspar Mertz, i lindur në Bratislavë, dhe Atanas Ourkousounov nga Bullgaria. Kjo përvojë muzikore është një udhëtim nëpër shekuj dhe një rrugëtim muzikor nëpër Evropë. Programi angazhon dëgjuesin në mënyrë aktive. Nga njëra anë, kthehemi pas në kohë në epokën e artë të muzikës klasike, duke krijuar një lidhje të veçantë me traditat e muzikës së shkruar në kohën e shkëlqimit të Vjenës. Nga ana tjetër, shkojmë përtej kufijve gjeografikë, duke përfshirë kompozitorë të ndryshëm që vijnë nga vende të ndryshme, duke treguar se arti mund të kalojë mbi kufijtë dhe të bashkojë njerëzit nëpërmjet muzikës. "Danub Impressions" sjell një përvojë të rrallë muzikore, e cila shkon përtej vetëm për të dëgjuar tingujt, por edhe për të shijuar historinë, kulturën dhe lidhjet e muzikës me mjedisin ku është krijuar. Nëpërmjet këtij programi, dëshirojmë të frymëzojmë, të përfshijmë dhe të bëjmë dëgjuesin të ndjehet pjesë e një udhëtimi të mahnitshëm muzikor nëpër kohë dhe hapësira. Për të mbushur festivalin me magjinë e tij, kitaristi i famshëm Jose Maria Gallardo del Rey do të performojë në 1 korrik në sallën “Tonin Harapi” në Tiranë. Gallardo del Rey është një personalitet i njohur në botën e muzikës. Në hapjen e javës së kulturës spanjolle në Shqipëri, kitaristi i famshëm Jose Maria Gallardo del Rey do të performojë një program të veçantë që përfshin kompozitorë spanjollë.

Denis Bizhga: Music festivals are cultural institutions that promote values

-Çfarë do të përmbajë ky program në javën e kulturës spanjolle?

Ky program do të paraqesë një përmbledhje të pasur të muzikës spanjolle për kitarë dhe do të krijojë një atmosferë autentike spanjolle për të gjithë të pranishmit. Gallardo del Rey është një personalitet në botën e muzikës. I njohur për virtuozitetin e tij dhe interpretimet e mrekullueshme, ai do të sjellë një performancë të shkëlqyer dhe do të frymëzojë të gjithë të pranishmit me pasionin e tij për muzikën, duke sjellë përpara audiencës Shqiptare  një përvojë të veçantë me tingujt e kitarës spanjolle. Me interpretimet e tij të mrekullueshme, Gallardo del Rey do të shfaqë veprat më të njohura të kompozitorëve spanjollë si Francisco Tárrega, Isaac Albéniz dhe Joaquín Rodrigo. Ky program tërheqës dhe emocionues do të sjellë në pah pasurinë dhe diversitetin e muzikës spanjolle, duke e bërë atë një hapje të mahnitshme për javën e kulturës spanjolle në Shqipëri.

Interviewed by: Julia Vrapi